REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Bezpečnost až na prvním místě: ne strachu ale respektu je potřeba

13.05.2015 |Martina Chrástková | Lezení, Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking, Ferraty

Znám to z vlastní zkušenosti. Člověk je po zimě na letní radovánky nadržený a ihned chce dohnat to, co za 4 měsíce studeného počasí nezvládl. Stejně, jako když se poprvé po půl roce (možná i více) postavíme na lyže, měli bychom být opatrní i na kole, na skalách, na vodě, ale i při běhání. Nejdůležitější je, znovuzískání TOHO pocitu vody, skály, země pod nohama.

Ne vždy jsou pády na kole takhle úsměvné...
Zdroj: www.bikecommuters.comJednoduchý, ale zrádný běh


Tak to dopadá, když špatně došlápnete<br>Foto: Jan Krška

Tak to dopadá, když špatně došlápnete
Foto: Jan Krška

Sotva vysvitne sluníčko, už vás svrbí nohy a těšíte se do maratonek? Rychle obléct, rychle obout, rychle zavázat tkaničky, jen ať nám neuteče ani minuta toho parádního jarního počasí. Rychle seběhnout schody paneláku a hurá už jsem venku. Nohy jsou lehounké, chtějí běžet samy. Připadá vám, že jste jak laňky… Ze začátku vám to běží samo, pak ale přijde kopec. Začnou tuhnout nohy, ruce, možná se i zatmaví před očima. „Už ať běžím z kopce a odpočnu si,“ je vaše jediné přání. A tady právě přichází ten kritický okamžik. Terén se zlomí, začne klesat, na cestě s odvodňovacími překopy leží ještě staré listí a vy natěšení na rychlé běhání, které si pamatujete ještě z podzimu, to pustíte. A šup, výron může být na světě… Podobné to ale může být u turistiky a trekingu. 

Cyklistika


Zapomenout na helmičku se nevyplácí. Zrovna tak se nevyplácí<br>vzít si jiný druh helmy než potřebujete - tady příklad cyklo helmy<br>po pádu ze skály<br>Zdroj: www.theoutdoorparent.com

Zapomenout na helmičku se nevyplácí. Zrovna tak se nevyplácí
vzít si jiný druh helmy než potřebujete - tady příklad cyklo helmy
po pádu ze skály
Zdroj: www.theoutdoorparent.com

Konečně trochu svítí sluníčko a vyschlo bláto v lese, tak hurá na bike. Scénář přípravy je podobný jako při prvním vyběhnutí, všechno udělat co nejrychleji. Jenže vás ještě zbrzdí dofukování kol, mazání řetězu, někdy možná i celé skládání kola, které vám visí někde v garáži nebo ve sklepě u stropu. Konečně, můžeme vyrazit. Asi na první vyjížďku většina nevyrazí na černě označené traily, ale právě o to víc může být první vyjížďka v terénu zrádnější. Zase máme v živé paměti, jak jsme loni na podzim skákali dropy a užívali si různé flow traily. Jenže to jsme byli rozježdění a s kolem jsme byli skoro jedno tělo. Ale teď na jaře? Rozhodně ne: v mnohých zatáčkách cítíme, že kolo netočí, jak bychom chtěli, že si nejsme úplně jistí, jak si najet na kámen nebo kořen a přeci nás hlava ponouká, že jsme to přeci v pohodě dávali, tak ať se nebojíme.
 


Skály a lezení


Vzít si snubák na skálu? Teď si to už asi rozmyslíte<br>Zdroj: www.supertopo.com

Vzít si snubák na skálu? Teď si to už asi rozmyslíte
Zdroj: www.supertopo.com

Konečně oschly skály, jupí. Rychle sbalit lano, sedák, lezečky, pár presek, trochu mága a s heslem „Co nemám, nepotřebuju…“ naskakujete do auta kámoše, který balil podobně. „Tak co si dneska dáme?“  Rozmýšlíte po cestě. „Něco lehčího na rozlezení.“ Zní jasná odpověď. Jenže když jste lezli loni devítky, tak je na rozlezení i osmička. To ale přeci po zimě úplně tak být nemusí. Skála není umělá stěna, která je sice skvělá, jen má jedinou vadu – vymyslel ji člověk. Musíte si zase osahat ten přírodní materiál, sžít se s ním, obnovit pocit skály. Nejen vy jste se přes zimu určitě trochu změnili, ale i ta vlastní skála už není přesně taková, jaká byla. Další „proměnnou“ je manipulace s nádobíčkem ať už při jištění parťáka anebo při lezení. Mnohým slečnám ale i klukům možná dorostly vlasy do nečekané délky a malér může být na světě, když se tahle paráda přimotá kam nemá. A co prstýnky? Je to super, nosit snubák, ale při slaňování to není zcela bezpečná věc, tak si ho radši nechte doma, anebo aspoň v kapse batohu u dokladů.


Pádlování


Sice poslední zimy jsou mírné a v nížinách se nechá pádlovat i v prosinci a lednu, ale komu z hobíků by se to chtělo praktikovat každodenně? Vždyť to stejně strašně studí a vody teče málo. Takže i tady se pocit vody vytrácí a je třeba ho na jaře zase znovuzískat. Voda je zrádná, ale krásná v tom, že se pořád mění a rychle se mění, každý den, každou hodinu může být stejný úsek úplně jiný. To je trochu výhoda pro mozek, protože pádlař si nemůže nikdy úplně tak říct, tohle sjíždím běžně ani v srpnu, natož na jaře. Ale i tak je třeba vyzkoušet si chování lodičky, kor jestli jste si pořídili novou. Také domluvit si signály s kámošema, abyste se snadno a rychle domluvili, aniž byste potřebovali rétorovy hlasivky. O signalizaci na vodě si přečtěte více v našem nedávném článku, tady.
 

Se špatným citem pro vodu se zvrhnete ani nevíte jak...
Foto: Petr Oldřich Novotný


Každý člověk musí mít zdravé sebevědomí, avšak jeho přemíra může být nebezpečná jemu i jeho okolí. Strach také není dobré mít. Ten vás nepustí za určitou hranici a taky je pak spíš na škodu – zastavení se na hraně, kterou potřebujete přejet, zavání velkým průserem, že spadnete po hlavě dolů. To, co vás skutečně ochrání je RESPEKT. Musíte si věřit, že to dokážete, ale přistupovat k tomu všemu s respektem. Respekt vám i poradí, že není radno zapomenout helmičku na hlavu, že je lepší seběhnout ten kopec pomaleji, a že za tou zatáčkou, kterou chcete na kole švihnout tou nejkratší stopou, může vyjet auto anebo že tam bude vysypaný jemný písek…
 
Přeji vám bezpečné prímové jarní sportování a další tipy, co si na své tripy do přírody nezapomenout najdete v zajímavé Outfanatic diskuzi.
 
 
 

Zpět
Komentáře

13.05.2015 09:31| Kuba V.

Parádní článek přečetl jsem ho jedním dechem a úplně jsem se viděl. O víkendu jsem poprvé po zimě vyrazil na dirty a než jsem vyjel ze vrátek, už jsem měl v holeni otisknutý piny z pedálu. Naštěstí to bylo jediné zranění toho dne.

Re: Kuba V.

13.05.2015 11:01| Chrrr.

No tak to mě těší, že nejsem sama, kdo to tak má... Ale je pravda, že já zatím žádný oděrky, nic takového letos neutrpěla, ještě :) ale při běhání se mi nohy nejdřív vznášej a pak podlamujou...

13.05.2015 21:34| Milli

Čemu a jak konkrétně vadí snubák při slaňování? Dík

Re: Milli

14.05.2015 18:39| Chrrr.

Myslím, že je jedno, jestli se kroužek zasekne o skálu anebo ho strhne lano... Prostě tuhle věc na lezení nebrat...

Re: Martina Chrástková

15.05.2015 08:56| Milli

Aha, já si totiž dovedu představit, že se držím skály, ujedou mi nohy a zůstanu viset na prstýnku. Ale nějak mi není jasné to konkrétní nebezpečí prstýnku při slaňování. Vlasy v osmě a následný skalp jsou jasný.

Re: Milli

15.05.2015 09:05| Chrrr.

No existují i jiné síly než jen gravitační, třeba tlaková.. Aaa, některý věci bych si zase tak moc ani nepředstavovala :)

13.05.2015 21:49| Šárka

Taky potvrzuju, že to přesně takhle funguje: já jsem po měsíci bez běhu vyběhla na 50 minut a stihla jsem třikrát zakopnout a ukázkově si odřít kolena, jak malej harant. A dnes jsem se zas musela vracet pro helmu na kolo.

14.05.2015 11:56| Znechucená čtenářka

Ale fuj, i na nově vás nejdřív varujou, než ukážou nechutné záběry. Ten prst mě dost šokoval. Nevim, jestli si příště otevřu outfanatic k obědu.

Re: Znechucená čtenářka

14.05.2015 18:38| Petr Oldřich N.

Viděl jsem už i horší věci...

Re: Znechucená čtenářka

14.05.2015 18:40| Chrrr.

Jj, nejsi samozná Znechucená čtenářko - vím o pár lidech, co se jim málem vrátila snídaně...
Takže se OMLOUVÁM, že jsem vás takhle znechutila, ale je to tvrdá realita. Aspoň už víte, jak to vypadá a nepoblinkáte se až to uvidíte naživo ;)

18.05.2015 10:33| Kuba V.

A jaký máte názor na různé řetízky, přívěžky a lavinovky na rukou a krku při lezení? Já třeba nosim korálky, o kterých jsem si stoprocentně jistý, že se v případě nouze roztrhnou.

Re: Kuba V.

26.05.2015 08:32| Chrrr.

Noo, je to sporné, řetízky nosím i na sport, ale třeeba ve sportovních hrách jsou všechny tyhle věcičky pravidly zakázaný... A asi nějakej důvod to mít bude. Je to na každém, ale určitě bez nich to bude jistější ;)

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner