REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Chcete zlepšit svou fyzickou i psychickou výkonnost? Zlepšete své stravování

01.04.2015 |Martina Chrástková | Lezení, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking

Říkáte si, že jste zdraví, že vám nic není, že sportujete – proháníte se na běžkách, jezdíte na kole, běháte, plavete, lezete po skalách, jíte zdravě, takže toto číst nebudete? Je to vaše volba, ale zkuste ještě pár řádků vydržet. A navíc, určitě chcete podávat lepší a lepší výkony na lyžích, ne?


Malý testík na začátek 


  • Jaká je kvalita vašeho spánku?  – nemůžete večer usnout a ráno nemůžete vylézt z postele, protože se cítíte jak zpráskaný pes?
  • Jste permanentně unavení nebo ve stresu?
  • Jste pesimističtí, podráždění?
  • Jaké je vaše zažívání, trávení, vylučování? – nechodíte na toaletu pravidelně?
  • Musíte pravidelně užívat nějaké medikamenty? – to asi není úplně správné, nemyslíte?
  • Trpíte chudokrevností, alergií?
  • Bojujete s váhou, ať nadváhou nebo podváhou?
  • Špatně se vám hojí zranění?
  • Nechce se vám jít se hýbat?

Pokud si odpovíte alespoň 2x ANO, pak se pojďte dozvědět, co s tím lze dělat, protože s takovými to symptomy civilizačních chorob budete těžko podávat skvělé výsledky na lyžích. A navíc si plně neužijete ani sport, ani život jako takový, když vás bude pořád někde něco bolet.
 
Předpokládám, že „promlouvám“ ke sportovcům, kteří znají základy racionální, příp. dokonce sportovní stravy, a tak vynechám obecné úvody, ale stejně, základní pravidlo: Strava musí být pestrá, vyvážená!
 

British Food Journal, 1997

British Food Journal, 1997

Každý jsme dokonalým produktem přírody

 
Díky způsobu pěstování zemědělských plodin a především díky jejich předčasné sklizni, aby zelenina a ovoce byly na trh dopraveny v poživatelném stavu, obsah vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších významných látek rapidně klesl. Za posledních 50 let se průměrné množství těchto životně důležitých látek obsažených v zelenině snížil o 50 %, v některých případech až o 90 % (množství sodíku ve fazolích). Svůj podíl na poklesu živin má i způsob pěstování, neboť plodiny v moderních pěstírnách nejsou zasazeny do půdy, ale rostou jen z vodních roztoků.
 
Volnými radikály porušená DNA

Volnými radikály porušená DNA

Pokud se organismu nedostává všeho potřebného, pak dochází k narušení jeho přirozených vzorců fungování. Organismus si pak hledá cesty, jak se s deficitem vyrovnat, a to se samozřejmě musí projevit.

Každý z nás je dokonalým produktem přírody, který se zrodil na základě spojení nejsilnější spermie a vajíčka, a tudíž má předpoklady k tomu, aby byl zdravý a v plné síle prožíval a užíval života na této planetě po celý svůj život.

Z vědeckých statistik je prokazatelné, že geneticky jsme ovlivněni maximálně ze 14 %. Zbylých 86 % máme ve svých rukou, a to hlavně v podobě životosprávy (především správná skladba jídelníčku, která zaručí přísun všech potřebných živin a zdravý pohyb).
 


Už víte, které potraviny vašemu tělu udělají dobře?

Už víte, které potraviny vašemu tělu udělají dobře?

Nobelova cena za medicínu


V roce 1931 byl za svou práci oceněn Dr. O. H. Warburg, když zjsitil, že:

•      Kyselost vytlačuje kyslík.
•      Rovnováha pH každé buňky v těle je základ života!
•      Již po 48 hod v kyselém prostředí se každá buňka stává rakovinotvornou!
 

Řešení?


Takže, ideálním řešením by bylo mít dostatek vlastních zásob zeleniny a ovoce, které budou bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky. A také, ve kterých bude dostatek antioxidantů, které naváží volné radikály a pomůžou posunout pH vnitřního prostředí těla do mírně zásaditých hodnot (přirozené pH krve je asi 7,44 – v průběhu dne se mění). K poklesu pH dochází nejen působením okolního prostředí (smog, kyselé deště, nevhodná strava), ale i pozřením jakékoliv stravy, sportováním (však si uvědomte, jak jste kyselí po tréninku nebo závodě). Jsou ale i potraviny – především zelenina – zásadotvorného charakteru: studený olivový olej, mandle, med, citron (ale musí být sklizený zralý!) a další.

Borůvky jsou ve Skandinávii k nalezení i v zimě, a dokonce zamražené


Další články na toto téma jsou na snadě, tak se na ně těšte!

Foto: Archiv Mch

---
Na jaře se už běžecké lyžování: tréninktechnikazávody i mazání úplně nenosí, ale jak jsem slibovala tady zkusím vám poradit se stravováním a jiným.
 

Zpět
Komentáře

02.04.2015 21:22| Libor J.

Ahoj, díky za zajímavý článek, držím palce s pokračováním tohoto tématu. osobně jsme aktivní sportovec a strava je pro mě velké téma, šel jsem cesto od "tradiční" a doporučovaný stravy pro sportovce a běžné lidi až po současný stav, kdy je ze mě vegetarián a vždy několik dní v týdnu i vegan...a časem bych chtěl být úplný vegan:) A musím uznat, že můj osobní stav se hodně zlepšil. Důvodem bylo řešit některé zdravotní problémy (alergie,zánět dutin, chronická rýmička...) cestou odkyselení organismu(vymazat z jídelníčku maso, cukr, mléko, bílou mouku a další) a jaké bylo moje překvapení, že moje výkonost a energie šla taky nahoru(dlouhodobě)...Bohužel, když se snažím někomu předávat svojí zkušenost, ať taky vyzkouší tuto cestu ke zlepší osobní pohody, tak mě spíš pošle někam, že je to blbost...a většinou jsou to právě aktivní sportovci, co si stále myslí, že za energií stojí rafinovaný cukr, na svaly potřebuje maso a na dobré kosti mléko! Mléko je pro mláďata! ;-)

Re: Libor J.

02.04.2015 21:34| Chrrr.

Ahoj, děkuji za reakci, i pochvalu, ta potěší :)
Já teda úplný zastánce vegetariánství nejsem, ale každý si musí vyzkoušet co mu vyhovuje. Osobně jsem si vyzkoušela, že bez masa se trénuje snáz, protože natrávení masitých bílkovin zatíží metabolismus o 17 % (sacharidy o 7 a tuky o 6 %). Na druhou stranu bílkoviny potřebujeme pro ochranu svalových vláken.

Re: Libor J.

02.04.2015 21:36| Chrrr.

Podobně je to s mlékem: někoho zahleňuje, někomu nevadí. To samé pšenice. Celiakie je taková moda teď trochu. Ale proč jsme na něj alergičtí? Když si k snídani dáme pšeničnej chleba, k obědu knedlíky nebo těstoviny a k večeři bagetu, tak je to pořád pšenice. A kde je ta pestrá strava??
Stačí když člověk jen trochu pozmění stravovací návyky a je to hned zase OK..
Ale největším problémem je kyselost. Rafinovaný cukr je jen prázdná energie, která je k ničemu.

Re: Martina Chrástková

02.04.2015 21:54| Libor J.

Hm, jdeš na to věděcky i nějaká čísla:) Otázkou je, zda potřebuješ bílkoviny z masa. Existují bílkoviny rostlinného původu, které na svaly bohatě stačí, ale je s tím více práce (zajímat se, příprava...). Pokud bych někomu doporučil maso, pak jedině hodně kvalitní (minimálně v ověřené biokvalitě nebo vlastního chovu), ale takové maso je pro většinu lidí dost drahé (hlavně když ho někdo vyžaduje každý den někdy i častěji).. Pšenice a lepek není pro lidské tělo problém, jen toho nesmí být moc (jak píšeš)...osobně doporučuji pro začátek knihu od Kurta Tepperweina Pryč s kyselostí...

Re: Libor J.

02.04.2015 21:58| Chrrr.

Nancy Clark říká: Každá potravina je zdravá, ve správném množství...:)

07.04.2015 19:43| Dejv

Věřím, že jíst promyšleně má nějaký smysl, ale kdo má čas na to propočítávat všechny ty hodnoty a plánovat, abych nesnědl něco "zakázaného"? Libore, kolik času denně tak věnuješ plánování a vaření? Moje sestra jí podle nějaké speciální diety a v kuchyni stráví každý den tak dvě hodiny. Tak nevim, já ty dvě hodiny radši proběhám. Pokud nechci být mistr světa, tak mě moje stagnující výkonnost asi kontrolovat a důkladně plánovat jídelníček nedonutí.

Re: Dejv

07.04.2015 19:53| Chrrr.

Dejve, to je ale trochu nešvar západní kultury! V Číně, Indii (bavím se ale té tradiční kuchyni na venkově) nikdo nepočítá kalorie a množstvně toho snědí daleko víc než my. Jenže necpouse pořád jen bílou moukou, ale střídají to. Střídají vařené, pečené, spařené, smažené... Pokud Tě vaření nebaví tak je i spousta vychytávek, jak si čas ušetřit (třeba vaření rýže v peřině, zatímco ty si běháš).

Re: Martina Chrástková

07.04.2015 20:14| Dejv

Cože? Co je vaření rejže v peřině?

Re: Dejv

07.04.2015 20:29| Chrrr.

No jasně, jednoduchá věc, ale musí zapomenout na pitomý varný sáčky:
díl rýže = 2 díly vody, uvedeš k varu, sundáš ze sporáku, zabalíš do ručníku (abys neměl špinavou peřinu) a strčíš do peřin (anebo do spacáku, když jsi pod stanem) a v poledne máš uvařeno...

Re: Dejv

10.04.2015 10:40| Libor J.

Ahoj, na úvod musím poznamenat, že se takto stravujeme s ženou, tak jsme na to dva, což je super věc. Protože když už vaříš, tak rovnou pro dva a nebo jinak, čas tomu věnovaný lze dělit dvěma (střídáme se). Obvykle více vařím já, protože mě to zároveň baví a baví mě se o to i zajímat a zjišťovat nové i nové věci... Lze konstatovat, že vařením této stravy věnuješ 1,5-2hod /den, ale je potřeba to vychytat, protože mnoho věci lze uvařit i na tři dny dopředu a pak je různě kombinovat a taky je nutné vařit větší porce a mít na více dní. Tento čas mi nepřijde až tak špatný, když je v tom započítaný vlastní kváskový chleba a výroba svého muesli, svých sušenek... Když se na to podíváš, tak většina těchto jídel je na čas méně náročná než klasická česká kuchyně. Ale je fakt, že asi to člověka musí i bavit, pač dělat něco, co tě nebaví je dost špatné. Já nepracuji jako kuchař, takže pro mě je nyní vaření jen koníček a jelikož normálně pracuji tzv. hlavou, tak je pro mě dobrá změna ;-) Je pravda, že dříve mě jídlo taky moc nezajímalo (spíš okrajově), stravoval jsem normálně, čas raději taky trávil někde v luftě, ale možná není špatné podívat se na to z dlouhodobého hlediska, v jakém stavu bude Tvé tělo po mnoha letech této obyč. stravy (která je dle mého pohledu horší a horší = prostě tlak na cenu je velmi znát), sport je zdravej taky pouze do určitého množství!!!
Vše je otázkou priorit ;-) Jo a pokud jde o plánování, tak jím podle hladu a chuti, žádné výpočty, dávky, příděly, nejlepší je poslouchat svoje tělo (už to tady zaznělo), ale pokud člověk jede třeba někam na víkend, pak je potřeba plánovat, protože není moc možností jít jen do nějaké hospody a tam se najíst...ale to už je jiné téma... hezký den L.

Re: Libor J.

10.04.2015 11:28| Chrrr.

Libore, super, děkuji moc. Přesně tak. Poslouchat svoje tělo.
Jen malá poznímka k české kuchyni - česká kuchyně není nezdravá, česká kuchyně není jen svíčková a vepřo knedlo zelo se šesti, ale také hrách, jáhly, čočka, kroupy, atd..
A v dnešní době ani není tak problém té vlastní kuchyně, ale potravin, které jsou k mání, ale o tom byla už řeč :)

Re: Martina Chrástková

10.04.2015 13:05| Libor J.

to sice jo, ale jáhly, čočka, hrách, kroupy se moc nevidí. a když náhodou jo, tak na naprosto hrozné způsoby: s párkem, klobásou, uzeným, zahuštěné moukou atd...

Re: Libor J.

10.04.2015 13:12| Chrrr.

To máš pravdu, to ale byla připomínka, aby většina Čechů otevřela oči a neviděla jen ty typická česká sváteční jídla a ne hanila českou kuchyni jako extrémně nezdravou.
Nezdravé jsou možná tak americký fast foody, polotovary... Ono, tláskání se pizzou taky není nic super.

22.04.2015 09:16| Runcajs

Četl jsem si proslov k udělení Nobelovy ceny dr. Warburgovi a o zmíněných tvrzení tam nebyla žádná zmínka. Můžu vás poprosit o zdroj, kde se o nich píše?

Re: Runcajs

22.04.2015 09:39| Chrrr.

Ahoj, teď přesně nevím, jaká tvrzení máš na mysli... Kyselost? Rakovinotvornost nebo co?

Re: Martina Chrástková

22.04.2015 09:43| Runcajs

Ahoj. Ano, obě.

Re: Runcajs

22.04.2015 12:03| Chrrr.

Ahoj, teď přesně nevím, jaká tvrzení máš na mysli... Kyselost? Rakovinotvornost nebo co?

Re: Runcajs

22.04.2015 12:06| Chrrr.

Jen namátkou populární Doba jedová, Program ANO NO, ale stačí se trochu poprozhlédnout okolo sebe ;)
Možná jestli chceš, napiš mi zprávu s konkrétními otázkami, anebo je specifikuj zde, konkrétně a já se pokusím konkrétně odpovědět...;)

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner