REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Skwal pro pravý extrémní carving

02.04.2015 |Kuba Vondrášek | Lyže a snowboard

Pokud už tě nebaví jezdit na lyžích či snowboardu jako všichni ostatní a chtěl by ses nějak odlišit, nebo pokud si chceš užít jízdu pravým a nefalšovaným carvingem, vyzkoušej skwal, někdy též nazývaný monocarv. Tato hračka ti dá úplně nový pocit z jízdy po sjezdovce a každý se za tebou bude otáčet. Jedná se o širokou lyži, u středu má 11 cm, na které máš nohy v řadě za sebou natočené přímo do směru jízdy.

Orání manšestru v Aspenu v Coloradu Foto: Steve Recsky


To nejlepší z lyží a snowboardu

 
Za vynalezením skwalu stojí dva francouzští instruktoři lyžování Patrick „Thias“
Balmain a Manuel Jammes, kteří v roce 1989 vytvořili první prototyp skwalu. Záminkou pro vytvoření skwalu bylo spojení toho nejlepšího, co nabízejí lyže a snowboard. V roce 1992 založili firmu Lacroix a začali vyrábět plnohodnotné skwaly. Jenže jak už to tak bývá, tak se za nějaký čas nepohodli a Patrick si založil svou firmu s názvem Thias. Dnes skwaly vyrábí devět firem a celkem je na trhu dvacet tři různých modelů.
 
Postavení nohou na skwalu Foto: Dim Kad

Postavení nohou na skwalu Foto: Dim Kad

Jízda na skwalu v sobě opravdu spojuje prvky ze snowboardingu i lyžařského carvingu. Ramena jsou při jízdě natočená kolmo na osu skwalu a při přechodu mezi jednotlivými obloučky nijak nerotují. Kolena jsou pokrčená a schovaná za sebou, také nad podélnou osou skwalu. Zadní koleno by se téměř mělo dotýkat podkolenní jamky přední nohy a být co nejblíž středu skwalu. Toto postavení je z počátku velmi nepohodlné, ale brzy si na něj zvykneš. Tělo je zpevněné a naklápí se do středu oblouku, čím víc tím líp. Zaříznutí oblouku ovládáš tlakem do špičky, ale to už záleží na schopnostech a sněhových podmínkách.


Carving vždy a všude
Pohodová jízda Foto: Sofi Marso

Pohodová jízda Foto: Sofi Marso


Ovládání skwalu není nikterak těžké a za pár hodin zkoušení se dá bez problémů sjet sjezdovka. Skwal je dělaný na carving a ten mu jde opravdu na jedničku s hvězdičkou, ale důležité je naučit se jej strhnout i do smyku, abys mohl v případě potřeby zastavit. To dělá některým jezdcům problémy, a každý na to má jinou techniku. Nicméně tato schopnost je nezbytná, protože se na skwalu dosahuje poměrně velkých rychlostí a ne vždy jsi na sjezdovce sám.

 
Extrémní carving Foto: Vahur Krouverk

Extrémní carving Foto: Vahur Krouverk

Kdo skwal jednou vyzkouší, už nechce jezdit na ničem jiném. Vykrojení obloučku v extrémním carvingu, kdy máš celé stehno na sjezdovce, není až tak velký problém. Dokonce, i když jedeš jen tak, uvolněně, zůstává za tebou rýha jak jarní brázda a užiješ si i popularitu na lanovce se tě každý bude ptát, co to je za vynález a jak se na něm jezdí. Možná i proto, že se na skwalu při jízdě na lanovce z vázání vyndavá přední noha, protože když vyndáte zadní, tak už jí tam nevrátíš.
Vyzkoušejte také další netradiční sport na sněhu snowscoot neboli sněžnou koloběžku, nebo potrénujte v pohodlí domova na indoboardu.

Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související články

28.11.2017

Let Me Take You To The Mountain

26.05.2016

Jak napsat článek na Outfanatic.com

24.02.2016

Troje lyžáky udávající tempo pro letošní sezonu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 459 lidí)


Banner