REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zrychlete se při eskymování: Naučte se zvedání odzadu

03.03.2015 |Kuba Vondrášek | Voda a lodě

Už jsme si zde vysvětlili jak začít s eskymováním úplně od začátku a v minulém článku jsme na to navázali moderní a bezpečnou technikou eskymáckého obratu „C to C“. Dnes se vám pokusím popsat pár dalších technik, které urychlí proces návratu nad hladinu v případě, že se cvaknete v záklonu.

Back deck roll


Zvedání odzadu


diskuzi jste se hodně ptali, jaký způsob eskymáckého obratu je nejlepší. Bohužel na to není jednoznačná odpověď. Důležitou roli zde hrají dva faktory. Zaprvé bezpečí. Z tohoto hlediska je nejvhodnější eskymovat technikou „C to C“. Výhodou céček je šetrnost k ramenům a také to, že se nedostáváte během eskymování do záklonu. Tím druhým faktorem je rychlost, a to už se dostáváme k zvedání odzadu.

Pokaždé se to nepovede

Pokaždé se to nepovede

Tento způsob eskymování využijete v případě cvaknutí se v záklonu. Rovnáním se ke špičce a příprava na eskymování céčkama nebo šroubem by vám totiž zaberala příliš drahocenného času a hrozí také vyhození ramene v případě, že by se vám pádlo zaseklo o kámen.

Jak tedy na to? Eskymák odzadu je vlastně šroub pozpátku. (Jak na šrouba se dočtete zde). Šrouba končíme v záklonu s nataženou záběrovou rukou a hlava sleduje zabírající list pádla. To tedy teď bude naše výchozí pozice. Pádlo začneme po oblouku přitahovat ke špičce a tělem jdeme za ním do předklonu. Hlava již tradičně sleduje list pádla a boky s koleny tlačí loď nahoru. Pokud už bez problémů zvládáte klasického šrouba, nemělo by vám zvedání odzadu činit obtíže.

Zvedání odzadu má také další výhodu a tou je fakt, že na konci jste v předklonu. Takže po nepovedeném pokusu můžete plynule navázat klasickým eskymákem. Jen si trochu srovnáte pádlo. Nevýhodou je to, že jste po většinu doby obličejem ke dnu řeky, což může občas pěkně bolet.

Back deck roll bez namočení hlavy


Když už umíte zvedat odzadu, stačí jen malý krůček k takzvanému back deck rollu. To už se ale dostáváme ke kategorii zvedání, kterou spíše oslníte diváky, než že byste jej využili na řece, ale ani to není vyloučeno. A čím že je tento eskymák tak působivý? Jde totiž provést tak, aniž byste si namočili hlavu, a to je docela cool, ne?


Zahájení back decku je úplně jiné něž u ostatních stylů. Pádlo přiložte k boku lodi a v ruce jej vytočte tak, aby bylo záběrovou stranou listu u špičky opřeno o hladinu. Začněte list oddalovat od špičky po oblouku a pomalu za ním přepadněte. Tělem musíte jít do velkého záklonu a úplně se nalepit na záď lodi. V této fázi by pádlo mělo být kolmo na podélnou osu lodi. Dále je postup stejný jako u zvedání odzadu. Pokračujte v záběru pádla po oblouku a s předklonem jej přitáhněte ke špičce.

I když se to nezdá, tak při back decku zabírá pouze jeden list pádla a po celou dobu se opírá o záběrovou plochu. Pokud chcete provést eskymáka bez namočení hlavy, musíte intenzivně tlačit do záběrového listu pádla a do druhého téměř vůbec. To je důležité především v první polovině, kdy přes sebe musíte převalit loď.

Až tohle někde předvedete, určitě sklidíte ovace. Back deck roll se také používá při soutěžním eskymování na čas, protože je velmi rychlý a pohyb těla umožňuje plynulé navázání na dalšího eskymáka. Naopak je tomu u klasického šrouba, kde končíte v záklonu a srovnání k dalšímu zvedání dlouho trvá.



Foto: Archiv Kuby Vondráška

---
Přečtěte si také:
Jak na eskymácký obrat (část II. – C to C)
Jak na eskymácký obrat (část I.)
Nebo trénujte eskymování na sucho aneb kayak rope gymnastics.

 

Zpět




Komentáře

03.03.2015 09:54| Kuba

Super série článků. Doufám, že bude ještě pokračovat. Napadá mě třeba eskymák bez pádla... :-)

Re: Kuba

03.03.2015 10:13| Outfanatic.com

Ty nám snad koukáš do redakčního plánu, ne? Eskymák bez pádla je další v pořadí, těš se!

04.03.2015 18:35| Pepe z Pluta

Z těch pár řádků co jsem přečetl mám silné výhrady k tomu že eskymák (šroub) se končí v záklonu. ŽÁDNÝ eskymák se nekončí v záklonu! Leda ten špatný.
A back deck se dá dělat záběrovou i nezáběrovou stranou pádla. Třeba Čuro ho dělalá na "kontra".

Re: Pepe z Pluta

04.03.2015 18:59| Kuba V.

To s tebou bohužel nemůžu souhlasit. Klasický šroub, který se dřív učil se vždy končil v záklonu, ale samozřejmě vodácký sport prodělal v posledních letech velký vývoj a s příchodem krátkých lodí se vše začalo dělat jinak. Přišlo se na to, že eskymování do záklonu je nebezpečné a začal se záklon odbourávat. Tahle technika už má ovšem své odlišnosti a takto provedeného eskymáka bych nazval spíš "C to C". Čekal bych, že zrovna ty to budeš vědět Pepe.
Jinak s tím back deckem máš samozřejmě pravdu. Nicméně provedení po záběrové straně je jednoduší a vzhledem k tomu, že tenhle článek je určený začátečníků, tak jde hlavně o jednoduchost provedení, ale děkuju ti za upozornění, že jsem to zde zapomněl zmínit.

Re: Kuba Vondrášek

13.03.2015 23:07| pepe

To že se to učili špatně neznamená, že by se to mělo šířit dál;) Je to problém spousty sportů:( učej to důchodci podle 60let staré doktríny.
Kde končí šroub a začíná c-c? Já tvrdím že učit šrouba s pádlem rovnoběžně na začátku je blbost. A také tvrdím, že eskymák je jen jeden;)
Zápěstí dolu nebo na horu bych viděl podle osobních preferencí. To že to je pro mě přirozenější neznamená že i pro ostatní.

Související články

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

06.09.2016

Začíná potoková sezóna

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 459 lidí)


Banner