REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Zrychlete na běžkách díky správně provedenému odrazu

27.01.2015 |Martina Chrástková | Běžkování

V minulém povídání jsme si vysvětlili jak se správně na lyžích klouzat, aby člověk lyže ovládal a nebyl jimi ovládán. Věřím, že i když je letošní zima zase trochu komplikovaná, vy jste si poradili a už jste vyrazili trénovat jednooporové postavení. Abych vás nebrzdila v rozletu, tentokrát si vysvětlíme jak docílit pořádného a účinného odrazu. Budete tak moci plně využít své dovednosti klouzání se na lyži.


Když najdete cit pro sníh a odraz, tak se klasika stane vaší oblíbenou běžkařskou činností. A není to tak složité. Na obrázcích od Broni Kračmara jsou znázorněny síly, které při odrazu působí, jak se skládají a rozkládají a na čem vlastně ta výsledná síla závisí.

Samozřejmě, musíte také získat trochu zkušeností s mazáním stoupacích vosků. Ale ani to není extra věda. Stačí, když se mrknete na teploměr, kvalitu a texturu sněhu a pak na instruktážní pokyny na obalu vosků… K mazání se ale ještě vrátíme později.

Při klasice probíhá odraz z plochy lyže. Aby byl odraz úspěšný, je potřeba lyži před odrazem zastavit a plně zatížit (těžiště těla se promítá do chodidla odrazové dolní končetiny). Když je lyže plně zatížená a stojí, mohou se do vosku zapíchnout krystaly sněhu.

Díky dostatečnému tření se pak můžeme odrazit. Odraz se provádí postupným odvíjením celého chodidla a k jeho dokončení dochází extenzí všech kloubů dolní končetiny a oddálením lyže od podložky.


Trocha fyzikyJak bude odraz účinný, záleží na směru (úhlu) odrazu α, dráze, času, po který síla odrazu působí, a velikosti tření v klidu. Síla odrazu se projevuje rychlostí působení odrazu. Rozhodující je zrychlení, tudíž rychlost získaná při dokončení odrazu.

F*t=m*v

Z fyzikálního hlediska může být odraz zrealizován jen na základě zákonu „akce a reakce“. Lyžař na podložku působí svalovou silou pod určitým úhlem α (v praxi 55–65°) a vyvolává tak stejně velkou reakci opory působící v opačném směru. Tato síla se rozkládá na složku horizontální (Ft) a vertikální (N).

Vertikální složka odpovídá kolmému tlaku váhy jezdce a svalové práci dolní končetiny a horizontální složka (Ft) představuje vlastní hybnou sílu vpřed. Logicky, čím menší úhel odrazu je, tím je jeho účinnost větší. Avšak nesmí být překročena hranice, při níž je výsledná síla v rovnováze s velikostí tření v klidu, jinak dojde k podsmeknutí až proklouznutí lyže, aniž by došlo k účinnému odrazu vpřed.

Celková vertikální síla při odrazu je 2–3 krát větší než tíha těla jezdce, zatímco propulzní (dopředná) silová komponenta je výrazně menší: 10–25 % tíhy těla. Aby byl odraz z nohy efektivní, primárně vertikální reakce síly během přibližně první třetiny odrazu musí být následována vyšším podílem horizontální reakční síly soustředěné do posledních 2/3 odrazu.

Nejdůležitějšími faktory podmiňujícími úspěšný a efektivní odraz jsou: tvrdost lyží, namazání lyží a technika pohybu. Optimální odraz nastane tehdy, když jsou tyto faktory optimálně vyváženy podle individuálních vlastností a schopností každého jezdce.Jak trénovat správný odraz?


Trénujte na rovině, ve stopě. Pokud stopu nenajdete, nevěšte hlavu. Sice je to ve stopě snazší, ale  „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“!

Vyzkoušejte koloběžku: Zujte si jednu lyži a touto nohou se odrážejte jako na koloběžce. Skluzovou lyži nechejte směřovat vpřed. Hůlky nepoužívejte, jen by vám překážely.

Alternativou je i koloběžka na lyžích: Nechejte si obě lyže a z jedné se odrážejte jako na koloběžce, druhou nechejte opět směřovat vpřed.

Jezděte co nejvíc bez holí, jízdu střídavým krokem cvičte takhle: Snažte se o co nejdelší skluz, abyste i stále získávali lepší rovnováhu a umění skluzu. Také tím získáte víc času na přípravu na odraz. Paže nechte pracovat v plném rozsahu jako s holemi, dbejte, abyste jimi nikam nerotovali. Pokud by se vám měly křížit s dráhou těla, chytněte hůlky v polovině jejich délky.

Vyzkoušejte taky měnit délku skluzu a frekvenci kroků, např. tzv. mužík: 3 krátké rychlé kroky a jeden s dlouhým skluzem.


Tak lyžaři, poznáte, kdo dělá co na videu dobře a kdo špatně? Pište do komentářů!


Pár rad na závěr


Snažte se odrážet z paty – plného chodidla, ne ze špičky. Tím zajistíte, abyste se odrazili včas, tedy v době, kdy se nohy střídají.

Lyžování je tichý sport, tedy žádné plácání patkami. To je známka toho, že lyže vám padá moc brzo a vy jedete „po dvou“. Takže pěkně tiše, jako myšky.

A hlavně: Nikam nespěchejte!
Hodně zdaru při cvičení!

Foto: Archiv MCh

---
Přečtěte si také rozhovor s autorkou článku, lyžařkou Martinou Chrástkovou, nebo její vánoční povídání o tom, jak profíci trénují mezi borůvkami, když je i na severu nedostatek sněhu.

Články o mazání najdete tady: mazání na klasikumazání na bruslení.

Zpět
Komentáře

27.01.2015 10:53| Marťan

Moc pěkně sepsáno, až na ty části o fyzice i blbuvzdorně. Dobrý je ten poznatek, že je potřeba lyži před odrazem vlastně zatavit. Teda jak teď nad tim přemýšlím, je to docela logický.

Re: Marťan

27.01.2015 12:20| Chrrr.

Marťane, děkuji, jsem ráda, ze se článek líbí,a že je přínosný.
Fyzika se sice tváří komplikovaně, ale logická rozhodně je.

27.01.2015 11:05| Sharky

Ahoj, jestli se můžu zeptat, jak je to s plynulostí odrazu? Je potřeba odraz začínat citlivě, aby se noha nesmekla (třeba jako na ledu) nebo je známka dobrého zatížení, že do odrazu můžu docela šlápnout? A chápu to dobře, že odraz vychází z čistě z nohy a hole jsou v podstatě překážkou, protože snižují zatížení odrazové nohy? Moc dík

Re: Sharky

27.01.2015 12:14| Chrrr.

Ahoj, nevím přesně, co myslíš výrazem citlivě, nicméně: lyži musíš plně zatížit, a to nějakým opatrným našlapováním neuděláš. Pokud lyži plně zatížiš, máš správně namazáno, ale také správné lyže pro sebe, pak se do odrazu můžeš pořádně optřít.. Je to dokonce žádoucí! Ale je to také o tom citu pro sníh a odraz, který samozřejmě lze trénovat a cvičit, ale někdo pro to ma talent větší, jiný menší ;)
Co se týče holí, tak rozhodně nejsou na obtíž. Kdyby měly být, tak by se s nimi nejezdilo, přeci. Odraz z hole je stejně důležitý jako z lyže. Možná,i důležitější (viz. lyžařské maratony, které se jezdí soupaží). Odpich i odraz ja potřeba sesynchronizovat do jednoho okamžiku, aby byl impuls sily maximální a výsledná síla směřovala vpřed..

Re: Martina Chrástková

27.01.2015 14:28| Sharky

Díky moc, dává to smysl. S těmi holemi to samozřejmě byla nadsázka a týkala se hlavně momentu odrazu, zjevně nějakou funkci mají :-)

Re: Martina Chrástková

29.01.2015 15:23| Sára

A to se ty lyžařské maratony fakt jezdí celé soupažem? Jak to může být rychlejší než zapojit i nohy?

Re: Sára

29.01.2015 20:42| Chrrr.

Ahoj, ano chlapi to jezdí celé soupaží. U žen to tak jasné není, a jak potvrzuje Kača Smutná nebo Sereina Boner, tak vosk je rychlejší. Ale u mužů NE.

Re: Martina Chrástková

30.01.2015 15:53| Sharky

Přiznám se, že ježdění celého závodu soupaží mi přijde dost postavené na hlavu a jaksi se ztrácí krása celého sportu, což je škoda. Na druhou stranu běžkování není jen o reprezentantech a kdo si chce zajezdit, tak soupažit nemusí, to je taky pravda.

Re: Sharky

01.02.2015 19:17| Chrrr.

Sharky, to asi přijde spoustě lidem uhozené, ale takový je trend, prostě je to rychlejší.. Stejně jako před 30 lety se prosazovalo bruslení, také to určitě lidé považovali za nesmysl..
Je teď jen na FISe (mezinárodní federace), jak s tím naloží, protože samozřejmě je to degradace tohoto sportu a budou vyhrávat kanoisti..
Ale přesně, jak sama říkáš, hobíci si můžou užít závod pěkně s voskem ;)

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

04.02.2018

Jak namazat běžky voskem stoupacím

03.02.2018

Jak si namazat běžky skluzovým voskem

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner