REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Kouzelné triky a tipy na předjíždění na běžkách

21.01.2015 |MáraS | Běžkování

Běžkování je poměrně v kurzu a stopy se plní lyžaři všech výkonností. Dobám, kdy to v Jizerkách brousilo dokola jen pár těch samých tváří, již odzvonilo a musíme si zvykat, že běžkařů je na horách čím dál tím víc. S tím přichází i otázka, jak se slušně chovat ve stopě. Předjíždění na běžkách je velké téma, které tady asi jen tak nevyřešíme. Nicméně bych vás rád seznámil se svojí teorií, která se zatím zdá být celkem praktická a osvědčená. 

Výjezd na Olivetskou horu, foto: MáraS


Míjení se dvou proti sobě jedoucích bruslařů by se mohlo zdát jako velké zdržení pro oba, nicméně většinou to při pozornosti a slušnosti obou není ani zdržení, ani vykolejení z tempa. Stačí zavčas přenést váhu na pravou nohu, poslat ji do skluzu, levou přinožit k pravé a slušně přikrčit ruce s hůlkami k tělu a oba bruslaři se minou během setiny sekundy. Horší je to s předjížděním bruslaře ve stejném směru jízdy.
 

Jizerská magistrála, foto: MS

Jizerská magistrála, foto: MS

Řvát STOPA už dnes nefrčí

 

Doba, kdy se zezadu zařvalo STOPA a všichni uskočili, protože jede borec, je už asi pryč. Přesto to tak někteří stále dělají a nevyvolává to zrovna dobrou náladu. Pravidla Jizerské magistrály dokonce uvádějí: „Vzájemné předjíždění lyžařů je povoleno z obou stran. Předjížděný není povinen uvolnit stopu pro rychlejšího lyžaře, předjíždějící by měl upozornit předjížděného o svém záměru.”


Z toho vyplývá, že předjíždění je primárně o vzájemné ohleduplnosti. Chtě nechtě to trochu zbrzdí a vyhodí z tempa jak pomalejšího předjížděného, tak rychlejšího předjíždějícího. Pokud tedy jedu a slyším za sebou, že mě někdo dojíždí, vždy se mu snažím uhnout ke straně, abych ho příliš nebrzdil. Jako předjíždějící čekám alespoň malé ustoupení stranou i od předjížděného. Když vidím byť minimální snahu mě pustit, vím, že to stálo nějaké úsilí. A ztoho důvodu vždy nahlas poděkuji. Alespoň malé „DÍK” v taktu dechu pronesu. Celý akt objetí se tak stane příjemnějším pro oba aktéry. 

Stopa v Jizerkách, foto: MS

Stopa v Jizerkách, foto: MS

„Soráč voe”


Až příště vyjedete na běžky schválně se na to zaměřte a zkuste to. Za každou snahu vám pomoci prohoďte hlasité „díky” nebo „děkuji”. U mě osobně to přináší alespoň elementární vyrovnání se, že pro mě bylo něco učiněno. Stejně tak když mě někdo předjede a můj úhyb ocení poděkováním, hned jsem mnohem radši, že jsem mu uvolnil cestu a on mě za to odměnil.

Obdobně využívám slovo „pardon” na místo „sorry”. Občas se stane, že o někoho zavadíte hůlkou nebo mu vjedete do cesty. Domnívám se, že pardon je adekvátnější omluvou, než „soráč”. Podobný příklad je i situace, kdy někoho dojedu a ten mě neslyší. „S dovolením” vyloudí na tváři předjížděného ve většině případů libější pohled než „bacha”.
 

 

Nad Smědavou, Foto: MS

Nad Smědavou, Foto: MS

Zatím nejúspější předjížděcí taktika


Tuto taktiku elementární slušnosti na běžkách praktikuji již několik let a mohu ji vřele všem doporučit. Místo kyselých obličejů ve většině případů vyvolá přátelštější atmosféru a sám se cítím vyrovnanější se svým pohybem ve společné stopě. Minimálně doporučuji k vyzkoušení. Bude nám na těch horách společně lépe.

---

Hledáte odvoz na běžky nebo ho chcete naopak nabídnout? Využijte sekci Spolujízda.

Zpět
Komentáře

21.01.2015 14:33| Sim

Souhlasím s článkem, jen bych ještě doplnila, že někdy nemusí být od věci upozornit předjížděného, z které strany předjíždím. Obzvlášť pokud je situace nepřehledná, nebo předjíždím bruslaře soupaž ve stopě...

Re: Sim

21.01.2015 16:39| MáraS

Přesně tak, celé je to o komunikace... čím více jí bude tím lépe...

21.01.2015 14:56| Lukáš

Já bych zase rád upozornil závoďáky na to, že by mohli koukat, jestli někdo náhodou nejede za nima, když se chystaj smrkat...

21.01.2015 18:44| Mertič

Pěkný článek a souhlasím. Nicméně větší problém vidím ve dvou věcech: 1) Klasik má špatně namazáno a proto nejede ve stopě ale mimo ni (v prostoru pro bruslaře) - co si budem povídat, klasiků je i dnes většina a pak se bruslit prostě nedá...
2) Co sjezdy? Na starých informačních cedulích se píše: přednost má člověk jedoucí z kopce. S tím nelze než soulasit, na kraji je připravená stopa pro sjezdaře. Pravda ovšem je, že celá řada svátečních běžkařů (mezi které se také počítám) nejede dolů ve stopě, ale pluží v prostoru pro bruslaře. Tím mu zamezují prostor, chudák bruslař musí uhnout na stranu a ztratí veškerou setrvačnost a energii, kterou do výstupu vložil. Bohužel slůvkem děkuji nebo pardon tuto situaci nevyřeším =D

Re: Mertič

21.01.2015 21:25| MáraS

Souhlasím s tebou. 1) Klasici mimo stopu uprostřed cesty mě dosti pijí krev. 2) Nové platné pravidla jizerské magistrály uvádí, že přednost má strana, sjezd nesjezd. Takže kdo má stopu na své straně, má přednost ji užít. Co se pluhařů týče, při pohledu na jejich smrt v očích, se snad ani nemohu zlobit, že mě vyhodí z tempa, a snažím se mít pochopení... ne vždy to však jde... Ono nakonec jedna z nejlepších rad je jezdit mimo víkend nebo večer s čelovkou...ale to už jdeme do extrémů

Re: MáraS

22.01.2015 09:18| Renata

Za chvíli v těch Jizerkách bude plno i v noci, už teď je tam s těma čelovkama dost provoz. Chtělo by to konečně vynalézt nějaký netající sníh, který by se za peníze z evropských fondů začal natahovat všude, kde je trochu místa, podobně jako cyklosteky:))

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

04.02.2018

Jak namazat běžky voskem stoupacím

03.02.2018

Jak si namazat běžky skluzovým voskem

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner