REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Nevíte jak být na běžkách rychlejší? Trénujte skluz v jednooporovém postavení.

14.01.2015 |Martina Chrástková | Běžkování

V minulém povídání jsme narazili na pojem jednooporové postavení při běhu na lyžích. Začaly se množit dotazy, co to vlastně to jednooporové postavení je. Uvědomila jsem si, že spousta začínajících i pokročilých lyžařů nejen že nezná tento pojem, ale především jej neumí provést na lyžích. A přitom se jedná o klíčovou lyžařskou běžeckou pozici, která je alfou i omegou pro celé běhání na běžkách.


Pokud si osvojíte tuto relativně jednoduchou dovednost, budete schopni lépe vést lyži při skluzu, snáze se odrazíte, ušetříte spoustu sil, a tím budete schopni buď absolvovat delší trať, anebo být o kus rychlejší. A navíc, lyžování vás bude mnohem více bavit.

Chvíli jsem přemýšlela, jak vám vše co nejjednodušeji vysvětlit a názorný obrázek mi přišel jako dobrý nápad. Kreslil ho Broňa Kračmar, abyste si nemysleli, že jsem tak dobrý výtvarník.

Obrázek kreslil Broňa Kračmar

Jednooporovému postavení se také říká běžecký lyžařský luk. Jak název napovídá, máme jen jednu opornou bázi, a tou je stojná-skluzová noha. Druhá noha je v zanožení po právě dokončeném odrazu a připravuje se na roli nohy skluzové. Protilehlá paže skluzové nohy je v předpažení připravena k zapíchnutí hole do sněhu a souhlasná je v zapažení taktéž ve vzduchu, neboť byl dokončen odpich.


Jak postavení docílíme?


Základem je dobrá schopnost rovnováhy. Tu musíte natrénovat ježděním po jedné noze v různých pozicích. Ale i dřepováním, telemarkováním a vůbec různými skopičinami na lyžích. A také je potřeba, aby skluzová lyže byla maximálně zatížená, jen tak bude dělat to, co chcete vy, a ne co chtějí ony. Jakmile není lyže plně zatížená, má tendenci plavat, různě uhýbat a podobně. Proto by ostře pokrčené koleno skluzové nohy vždy mělo být nad špičkou boty a nad lyží.

Pánev se tlačí vpřed tak, aby se těžiště těla promítalo do paty chodidla (na obrázku je zadek posunutý kousek dozadu, což se v praxi často stává). Odrazová noha po dokončeném odrazu je zanožená s mírným pokrčením.Paže pracují v plném rozsahu – ve předu do výše ramen, vzadu do zapažení – s lehce pokrčenými lokty. V současném závodním provedení dochází ke stále většímu pokrčení paží, ale to je za účelem zapojení většího množství svalových partií. To však vyžaduje velmi dobrou silovou připravenost. Proto pro požitky z dobré jízdy a i případné závodění je podle mého názoru lepší naučit se plný rozsah pohybu, zkracovat můžeme kdykoliv.

Hodně zdaru při cvičení!

---
Články o mazání najdete tady: mazání na klasikumazání na bruslení.

Přečtěte si také rozhovor s autorkou článku, lyžařkou Martinou Chrástkovou, nebo její vánoční povídání o tom, jak profíci trénují mezi borůvkami, když je i na severu nedostatek sněhu.

Zpět
Komentáře

15.01.2015 09:14| MáraS

Píšeš-li o dobré rovnováze, mám dotaz. Trénují také běžkaři na slackline?

Re: MáraS

15.01.2015 09:21| Chrrr.

Netráví na tom hodiny jako slacklinisti, ale určitě by se tomu vyhýbat neměli ;) Vůbec zařazování balančních pomůcek je dobré a vyplácí se...

15.01.2015 09:42| Jindra K.

Martino chtěl bych se zeptat, co přesně iniciuje přechod z jedné nohy na druhou a tím pádem i odraz - je to noha, hůlka, ruka, všechno najednou? Pořád mám pocit, že můj odraz je těžce neefektivní, i když na jedné noze už se docela svezu. Dík

Re: Jindra K.

15.01.2015 09:59| Chrrr.

Jindro, jestli jsi si prohlédl video, tak na něm vidíš, že se nechá docela rychle jet i bez holí. Ty rozhodně nejsou nejdůležitější. Proto, aby jsi někam popojel, je potřeba setaké dobře odrazit, a to lze jen tehdy, pokud lyži, dobře zatížíš, aby se krystaly sněhu mohly zapíchnout do vosku (řádně zvoleného), který na lyži máš...
S technikou lyžování budeme určitě pokračovat...

Re: Martina Chrástková

16.01.2015 18:25| Jindra K.

Tak jo, dík, budu se těšit na další články

16.01.2015 12:35| Lu

Ahoj Martino, bude i teorie bruslení? :) Děkuji!

Re: Lu

16.01.2015 12:59| Chrrr.

Jasná věc, že bude :)

Re: Martina Chrástková

16.01.2015 14:31| Karel

Tak na tu já čekám nejvíce natěšen...

Re: Karel

16.01.2015 14:41| Chrrr.

No ale! Klasika je základ :) Sice je tam faktor mazání, ale to zase taková věda není a ve stopě se naučíte na lyži stát snáze než ve volném prostoru..
A skate se z klasiky vyvinul ;)

Re: Martina Chrástková

16.01.2015 16:11| Karel

a) volnost a komplexnost pohybu při skate
b) lenost mazat - zažehlit parafín je snazší
c) blok z dětství a mrcasení se na Šumavě v nějaké klikaté a křivé stopě...

to mě činí milovníkem bruslení !!! :-):-)

Re: Martina Chrástková

16.01.2015 18:23| Petr M.

Musím uznat, že i když mám ke klasice taky odpor, tak argument, že se díky ní naučím líp jet na jedné lyži i na skatu, je pro mě dost zásadní motivace...

Re: Karel

16.01.2015 19:17| Chrrr.

No ale! Klasika je základ :) Sice je tam faktor mazání, ale to zase taková věda není a ve stopě se naučíte na lyži stát snáze než ve volném prostoru..
A skate se z klasiky vyvinul ;)

Re: Karel

16.01.2015 19:21| Chrrr.

A klasika není komplexní? Podle mého názoru je, úplně stejně, jako bruslení..
Zažehlit parafín je jednoduché, to ano, ale zase je to výzva, trefit správnou stoupací mázu, ne ;)
A správný lyžař umí jezdit i bez stopy :)
Ale nikomu jeho preference nebudu vyvracet...

Re: Karel

27.01.2015 16:49| Honza Č.

Klasika je navíc zdravější než bruslení, protože jen málokdo při bruslení zodpovědně střídá 2:1 na obě strany, případně jezdí hlavně 1:1.

Související zážitky

Padesátá Jizerská 50

Padesátá Jizerská 50

Bedřichov, Liberec, Jizerské hory

100

%

100

%

Související články

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

02.08.2016

Outdoorové sportování s dětmi aneb jak nezešílet

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 460 lidí)


Banner