REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Rozhovor s Petrem „Miskou“ Maškem, himálajským lezcem par excellence

02.12.2014 |Petr Mašek & OVP | Lezení, Expedice

Petr Mašek neboli Miska patří k nejužší špičce českých horolezců. Domácí hřiště má v Mladé Boleslavi a do jeho 16 let jste ho mohli potkat spíš na ledě s hokejkou. Odtud zběhl k lezení a momentálně tráví většinu času ve vertikále a je mu celkem jedno, jestli na písku, na ledu nebo ve výškách nad 8 000 metrů. Mezi jeho poslední výpravy patří další pokus o vylezení K2 spolu s Radkem Jarošem a Honzou Trávou nebo lezení na ohromných pískovcových věžích v Jordánsku. 

Piz Badille, 2013.


Ahoj Misko,
v první řadě tě vítám na Outfanaticu. Máme radost, že jsi rozmnožil řady legendárních outdooráků, kteří už si tu založili profil. Dohodli jsme se na trochu netradičním rozhovoru, ať se pořád nepropírá jen ta mediálně vděčná K2, která už ti musí lézt krkem. 

Začneme něčím trochu lehčím. Co třeba jak se liší pískovcové lezení v Jordánsku, kterému ses věnoval zejména loni v létě, od toho českého? Teda kromě toho, že je tam hrozný vedro.


Lezení ve Wádí Rum je stylově podobné Ádru. Rozdíl je v tom, že v Jordánsku se jistí i friendy a stopery. Nýt, který tam zastupuje kruh, se potká jen velmi zřídka, spíše jen na stanovištích. Je fakt dobrý se v Ádru rozlézt a pak teprv vyrazit do Wádí Rum.

Přijde mi, že se jednoho nebo dvou piv nebojíš. Víš o někom, kdo by si vytáhl pivo s sebou na osmitisícovku? Můj rekord s pivem na vrcholu je někde kolem 4 000 metrů, takže je hodně co zlepšovat.

Jordánsko, 2013

Jordánsko, 2013

Nebojím se ani pěti nebo deseti, ale v Himálaji jsem pivo z BC výš nikdy netahal. Ono by to přemrzlo a už by to stejně nebylo dobrý. A o nikom jiném, kdo by se tahal s pivem z BC v Himálaji, také nevím. Kámoš vytáhl pivo v Alpách ve Vlaštovčím sedle při sestupu z Grandess Jorasses po vylezení Velkého rubáše.


Povaha člověka a schopnost aklimatizace jsou nejdůležitější


Mezi známými horolezeckými jmény, hlavně v oblasti výškového lezení, je docela velká řevnivost. Vzhledem k tomu, že základna není zase tak velká, může být problém najít ty správné parťáky na expedici. Jak si vybíráš spolulezce ty?

Zprvu jsem byl upřímně rád, že si mazáci vybírali mě. Teď po zkušenostech, když už si spolulezce můžu vybírat já, jsem jasně pochopil, že povaha člověka a schopnost aklimatizace jsou ty nejdůležitější aspekty. 


Loni jsi psal o plánu vzít na osmitisícovku partu lidí bez vysokohorských zkušeností. Není to trochu risk a nejde pak člověk trochu ve šlépějích tolik kritizovaných komerčních výstupů na nejvyšší hory planety? A to i když tam nebudete za komerční guidy, ale spíš za zkušený kámoše?

Tady to opravdu není o kšeftu ale o pomoci kámošům dostat se na Čo Oju, což je technicky nejjednodušší osma. Oni by tam šli nejspíše i bez nás, ale takhle budou klidnější. Tedy až na slepého Honzu Říhu. Ten by asi bez nás nejel.

Peru, 2011

Peru, 2011

Oblíbené téma – komerce na horách. Média jen počítají metry od hladiny moře a do nebes jsou vynášeny výkony, nad kterými se špičkový horolezec spíš pousměje. Jaký je tvůj náhled na události poslední doby?

To máš pravdu. On svět není spravedlivé místo. Když vyšlapu na Čo Oju a když udělám prvovýstup na sedmitisícovku, tak větší slávu mám s tou osmou. Ale zase je pravda, že na ty osmy je třeba poshánět více peněz a to jde ruku v ruce s tou popularitou...

Ukradené mačky


Zmínil ses, že už se rozvracejí nejen hory, ale i lidé, kteří v nich žijí. Mezi legendárními Šerpy se začíná objevovat hodně zlodějů a lidí, kteří jdou kvůli penězům doslova přes mrtvoly. Dokonce prý jsou schopní ti ukrást vybavení, které máš přichystané po sestupu z hory.

Je to pro mě smutné zjištění, ale je to tak. Na Everestu 2009, kde jsme lezli z tibetské strany, jsme s Liborem Uhrem dost možná přišli kvůli zlodějině o vrchol. Tam šlo o materiál pro výstup.


V BC nám zmizly mačky, sedáky a my jsme sháněním a půjčováním věcí ztratili dva dny pěkného počasí, které nám pod vrcholem skončilo. Byly tam i případy ukradeného kyslíku nebo plynu. To už je skoro pokus o vraždu. A jsem přesvědčen, že takovéhle věci nekradou klienti komerčních expedic nebo horolezci.

Mount Everest, 2009

Mount Everest, 2009

Je někdo z oblasti sportování v přírodě, koho by si rád zmínil? Nějaký tvůj vzor nebo člověk, který tě inspiruje?

Ať tady nelezu do zadku nějakým horolezcům, tak bych rád zmínil extrémního cyklistu Honzu Kopku.

Jsi z Boleslavi – co je tvoje lezecké domácí hřiště?

Vyrůstal jsem jako pískař na Drábských světničkách. Náš mladoboleslavský oddíl je má ve správě a já se sem vracím nejraději. Jak lézt, tak i pařit.

Panenské vrcholy a zkrocené hory


Jaký bude podle tebe lezecký vývoj: stále těžší a těžší prvovýstupy ve vysokých horách, zimě a podobně? A jak si s tím poradí chudáci bulvární novináři, když Everest a K2 ztratí kouzlo a oni budou muset popisovat složité stupnice mixového lezení?

Ten vývoj půjde do obtíží a do zdolání panenských vrcholů, protože ty opravdové lezce tam ta komercionalizace vytlačí. Ale je jasné, že když Tomáše Kluse vytáhnou a vytlačí na nějaký známý vrchol, tak se může jít prvovýstupce klouzat, protože pak o něm bude jen hodně malá zmínka.

Gasherbrum, 2010

Gasherbrum, 2010

Psal jsi, že K2 je zkrocená hora. Je to opravdu tak špatný, nebo se to týká jen normálky? Hodně mě taky překvapilo, že už se ženou skupiny klientů na vrchol, na který zatím celkově vystoupilo jen asi 200 horolezců.

Týká se to zatím jen normálky. Oni ti klienti byli většinou s kyslíkem (ten srazí výšku o 2000 m). Nelze to samozřejmě srovnávat s Everestem, na který z jihu startuje 1000 lidí a ze severu 500. Tady bylo asi tak 65 lidí.

Chceš něco vyřídit lidem na Outfanaticu? A můžou si tě přidat do oblíbených, aby věděli, když dáš na web nové fotky, teda jestli se k tomu někdy dokopeš?

Jasně že jo. Já k tomu dokopávám svou dceru Moniku a časem se budu snažit se to od ní naučit. Jo a lidem na Outfanaticu vyřizuji velkou omluvu za zpoždění s rozhovorem. Milujte se a množte se!

---
Miskův profil najdete tady a jestli se ho chcete na cokoliv zeptat, napište to do komentářů, odpoví vám osobně.

Další rozhovory najdete tady, z lezeckých es například s Márou Holečkem, Alenou Čepelkovou nebo legendárním „mužem v pozadí“ Jirkou Novákem.

Foto: Archiv PM

Gasherbrum, 2010

Zpět
Komentáře

02.12.2014 17:44| Tonda

Shánění sponzorů na expedice je nevděčná věc, tak se spíš bojím, aby dobří lezci nebyli nucení lézt nezajímavé věci, jen aby to dokázali prodat médiím.

02.12.2014 19:12| Lenka

Mně to kňourání sportovců, jak je těžké sehnat sponzory, přijde trochu směšné. Podle mě sport prostě není zaměstnání, ale záliba, za kterou si má každý platit.

Re: Lenka

03.12.2014 10:03| Pavel

Ono něco jiného je hobby sport a něco jiného vynikající sportovní výsledky nebo unikátní expedice. Lidé si sponzorství pletou s charitou, ale většinou je to obchod jako každý jiný. Sponzor dodá peníze nebo vybavení a sportovec svojí tváří a svými úspěchy propaguje jeho značku. Bez sponzorů by spoustu akcí běžný člověk vůbec nemohl realizovat, zvlášť co se týče větších expedic, které spolknou neuvěřitelné množství času už jen při přípravě. Naštěstí je tu pořád dost firem a lidí, kteří originální projekty nebo dobré sportovce podpoří, ať už ze zištných nebo nezištných důvodů, protože bez nich by to nešlo. Každý má ale svobodnou volbu si na akci vydělat nebo sehnat sponzora a přijde mi to jako čecháčkovství jakoukoliv z těchto cest odsuzovat.

05.12.2014 20:37| Ivana P.

Já lezu na ferrati a o dovolení si pro kondičku v Ústí nad Labem vylezu si úmělou stěnu. Tohle si platím samá. Chtělo by to sponzory, na ty to moje aktivity. Abych mohla třeba ject na ferrati do Alp.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

22.01.2018

Nenápadné riziko zimy – omrzliny: Jak vznikají a co s nimi?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner