REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Obora Hvězda: ideální přírodní běžecký terén

19.11.2014 |ms | Běhání

Foto: Outdoor v Praze

Běhat mezi domy uprostřed města není nikdy taková lábuž jako proběhnout se voňavým lesem po měkké cestě. Bydlíte-li v Praze, ještě lépe na Praze 6, tak nemusíte vůbec zoufat, protože jsou zde takové skvosty, jako je Obora Hvězda. Obora byla založena Ferdinandem I. ve 30. letech 16. století. Letohrádek Hvězda byl dostavěn později. Dnes se obora stala vyhledávaným místem nejen pro nedělní procházku, ale i běh a cyklistiku.

Nejčastěji běhané trasy


Zajímavě geometricky uspořádané cesty dávají běžci spoustu možností. Největší výhodu spatřuji v tom, že vše je po měkkém terénu, nepotkáte zde žádný asfalt a prostor je úplně uzavřený v lese, bez jakéhokoliv kontaktu s městem. Terén je navíc poměrně dost zvlněný, takže se zde dá i pěkně stoupat a klesat.

Nejdelší okruh je dokola podél plotu. Celou dobu běžíte po úzké pěšince, nebo spíše po lesní cestě s kořeny. Délka okruhu je 3,75 km a převýšení je necelých 70 m. Po směru hodinových ručiček je to z kopce více pozvolné a do kopce zase strmější.
 

Foto: Outdoor v Praze

Foto: Outdoor v Praze

Z Hvězdy na Ladronku


Kdo by nechtěl stoupat a klesat, tak může zvolit trasu po rovině. Nejdelší rovinka od hlavní brány k samotnému letohrádku je něco přes kilometr dlouhá. Lze běžet jak po šotolinové cestě, tak po trávě. Při běhu je tato nekonečná rovinka občas až moc dlouhá. Přestože na první pohled vypadá letohrádek od brány jak za pár metrů, tak poctivý kus běhu to k němu je. Tato hlavní osa je spojující osou mezi letohrádkem Hvězda a usedlostí Ladronka. Ladronku snad není třeba více představovat. Za posledních několik let se stala jedním z nevyhledávanějších sportovišť nejen na Praze 6. V oblibě ji mají hlavně bruslaři, běžci, discgolfisti, frisbeečkáři i cyklisti.

Hvězda nabízí i další dvě krásné rovinky, které lze propojit buď lesní cestou kolmou na hlavní osu, nebo doběhnout po pěšince podél plotu. Kdo by chtěl trénink silovějšího rázu, tak hlavně kolem samotného letohrádku svahy prudce padají dolů a dobře se zde trénují prudké výběhy do kopce. Nejen díky zmíněným kladům se zde schází několik amatérských běžeckých spolků, běhají se zde amatérské závody, své tréninky tu mají pravidelně i běžci se psy
 

Foto: Mára S.

Foto: Mára S.

Hvězdou na biku


Hvězda však není určena pouze pro běžce. Vedle procházkářů ji lze doporučit i pro cyklisty, kteří zde nějaký ten kilometr taky mohou namotat. Dokonce u plotu na jihozápadní straně je malý dirt park, kde se dá na několika místech trochu poletět ze skoků. Sjezdové pasáže se tu dají rovněž najít, sice kratičké, ale pěkné.

Pro dojíždějící je velkou výhodou napojení na tramvajovou dopravu (linky 22 a 25) a autobusy jedoucí přes Vypich. Vůz lze zaparkovat u Kauflandu nebo v ulici K Vypichu. Občerstvovaček je v okolí mnoho, ale ne přímo v oboře. Jako ideálně můžu doporučit spojit Hvězdu s Ladronkou nebo se dá proběhnout rovnou do Šárky, kde jsou možnosti běžce opět velmi široké.

---

Hledáte inspiraci pro svoje výběhy? Hledejte v outdoorové mapě, kde je vloženo mnoho tras včetně gpx souborů  a další přibývají. A hledáte-li i parťáka, na běh, kolo nebo na lano, zkuste poptat přes Hledám Parťáka
 

Zpět
Komentáře

19.11.2014 10:10| Patrik

Já měl Hvězdu vždycky jen za malej park pro důchodce, kde se dá leda tak kroužit kolem dokola po rovině, ale ona to zdaleka není pravda. Překvapily mě tu hlavně pěkný terénní úseky (hlavně teda na běh). A když to člověk spojí s Ladronkou a Šárkou, je z toho docela slušná vyjížďka i na kole.

Re: Patrik

19.11.2014 10:12| komín

Přesně...ono si třeba na Újezdu říkáš, že jsi sakra v centru, ale přes Petřín, Ladronku, Hvězdu do Šárky a jsi za Prahou a celou dobu zeleným... V Praze se dá naplánovat leccos...

Re: komín

19.11.2014 11:03| Outfanatic.com

Pro inspiraci na spojení různých běžeckých lokalit na Praze 6 doporučujeme například článek Prahou přes čtyři běžecké bašty z Libně do Řep (http://www.outdoorvpraze.cz/clanek-564-22km-bezecka-trasa-Prahou-pres-ctyri-bezecke-basty-z-Libne-do-Rep)

Související články

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

11.09.2016

Trať Wenger Czech Adventure Race stihli vítězové za 50 hodin

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 459 lidí)


Banner