REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Ožívá tajný vojenský komplex v Prokopáku?

27.11.2014 |Jana Tylová | Běhání, Cyklistika, Turistika a treking, Sport s dětmi

Vyrazili jste si zaběhat do Prokopáku ve všední den brzy ráno a nebo naopak odpoledne kolem 14. a 15. hodiny a divíte se, jak to, že se kolem vás prohnalo 30 aut a k tomu ještě autobus? To nic, to jen v tajném vojenském komplexu se začalo poslední dobou něco dít.

Auta v Prokopáku. Foto: Jana Tylová


Krycí název K-116


Spousta lidí vůbec neví, že uprostřed Prokopského údolí, v bývalém vápencovém lomu (v outdoormapě tady), se nachází tajný vojenský podzemní komplex. Jeho krycí název je K-116, armáda ho vede pod označením VÚ 2508. Donedávna jediná činnost, která tu byla na první pohled patrná, byly občasné večírky v domku na druhé straně silnice, naproti hlavní bráně.

2x denně projede Prokopákem 30 aut


Tohle je vidět na googlemaps

Tohle je vidět na googlemaps

Dneska, když si vyrazíte zaběhat nebo projet se na kole do této chráněné oblasti v době, kdy státní instituce mají padla, připadáte si jak na magistrále. A že si vojáci zrovna nelámou hlavu s rychlostí, a to ani tehdy, když projíždějí kolem kočárků se spícími dětmi, vám hlava nebere. Spolujízda evidentně vojákům nic neříká, protože co auto, to většinou jediný člověk – řidič. Když pak celou přehlídku završí méně než z půlky zaplněný autobus, nechápete už vůbec.

200 m dlouhá hala nebo rovnou celé podzemní město?


Každopádně je zřejmé, že je poslední měsíce v objektu opravdu živo. Co se tam ale skutečně děje, se dozvíme jen těžko. Všichni sočasní i bývalí zaměstnanci jsou vázáni mlčenlivostí, a tak se toho na veřejnost moc nedostane. Spíš vůbec nic. Nacisté tu za 2. světové války údajně vybudovali tovární halu na motory o délce 200 m. Po válce byl pak komplex nějakou dobu opuštěn, než ho obsadila armáda, která ho v 80. letech podle všeho značně rozšířila. Dnes je objekt velmi přísně střežen vojenskou policií, prý proto, že tu sídlí vojenské zpravodajské služby.

Jezírko, foto: Michal Tyl

Jezírko, foto: Michal Tyl

O této podzemní stavbě koluje tolik mýtů, že si člověk občas připadá jak v bondovce. Třeba se dozvíte, že je tak velká, že se táhne pod celým Prokopákem. Nebo to, že jsou podzemní prostory stále rozšiřovány a vlak, který jezdí hned naproti přes potok, sem v noci přiváží a zase odváží nejrůznější materiály a vybavení. To, že by si zastavení vlaku a jeho nakládání a vykládání mohl všimnout náhodný chodec, běžec nebo cyklista jedoucí po setmění z hospody domů, teorii až tak nevadí.

Objekt je také údajně jednou z bývalých důlních štol spojen s dnešním jezírkem, které je necelý kilometr vzdálené. Spekuluje se i o tom, že je napojen na pražské metro. Hlavní verze o účelu celého komplexu mluví o tom, že má sloužit jako kryt pro vedení státu v případě ohrožení.

S tím, že se běžný smrtelník o skutečném rozsahu a využití komplexu nic nedoví, asi nic nenaděláme. Ale upozornit na to, že si vojáci z Prokopáku dělají tak trochu dálnici, můžeme. Nehledě na to, že kdyby se bývali vozili všichni jedním autobusem (evidentně by se do něho v pohodě vešli, když jezdí poloprázdný), nemuseli bychom dvakrát denně uskakovat půlhodinové koloně aut uprostřed lesa, kam jsme si přišli zasportovat, odpočinout nebo prostě jen nadechnout vzduchu.

Zpět
Komentáře

27.11.2014 11:10| MáraS

Já slyšel historku, že je komplex spojen chodbami pod zemí až s pražským hradem... ?!?

Re: MáraS

27.11.2014 13:29| Jana T.

Tu jsem taky někde vygooglila :) No, kdo ví co se nám odehrává pod nohama...

27.11.2014 11:29| Lucka

Nevím jestli je to taková novinka, takto jezdí do objektu již řadu let (v Hlubočepích jsem bydlela před 8 lety a vypadalo úplně stejně jak popisujete..)

27.11.2014 12:14| Marťan

Já v Prokopáku žiju celý život, ale kolon jsme tam potkal minimum. Jestli jezdí akorát přes den, tak to většinou schytaj asi hlavně ty mamky s dětma a důchodci.

27.11.2014 13:07| Jolana

Já sice chápu, že občas nejde prostě jít kilák pěšky do práce a z práce (třeba v obleku), ale to, že se z jedné z nejkrásnějších a nejvyužívanějších běžeckých, turistických i cyklistických stezek v Praze stává pomalu dálnice, je podle mě trochu smutný...

27.11.2014 13:27| Rob

Mě tam zrovna minulej tejden vytáhnul kámoš na bike jako že do přírody, a všude samý auta, tak jsem se mu pěkně vysmál. A teď mi to teprve došlo... Evidentně jsme vychytali přesně tu nejhorší denní dobu :)

28.11.2014 11:08| tajnej

By jste chtěli vědět, co :-)

29.11.2014 21:49| Džamal

nastražte bodáky na pneumatiky, natáhněte vlasce..

Re: Džamal

23.10.2016 23:44| mama

Chceš jít sedět?

20.03.2015 12:31| Anonym

Nejvíce aut tam najíždí brzy ráno kolem půl šesté. Pár jich zajede i vrchním vjezdem od Jinonic. Má to spojovací vojsko, hned za dveřmi do hlavní budovy mají na stěně velký znak. Jinak objekt má tři patra do hloubky.

Re: Anonym

22.03.2015 10:53| Hela

Jak to všechno víš??? Tys tam byl? To mě zajímá :)

Re: Hela

04.05.2015 18:57| Mr.X

Tátův strejda zaměstnanej u závodní stráže tam kdysi v padesátých letech hlídal před tim objektem a říkal že je to prý továrna. Zase jeden tátův přítel pracující tenkrát u vojenských staveb říkal, že je to nemocnice a má to několik podzemních podlaží. Bůh ví co se tam děje...

27.12.2016 15:13| Jarda Klíma

Vše bez záruk...

K-116 je objekt, kde mimo jiné by měli být uloženky parních mašin pro zásobování armádního týlu a velení armády ČR v případě válečného konfliktu. Je zde i spojovací uzel armády ČR. Kdo by chtěl koumat víc, nechť koumá, ale nic moc nevykoumá. Čuzz Jarda.

10.12.2017 20:15| Nobody

Tak jako propojení do bývalých kasáren v jinonicich u ul. Radlicka, budovu \"školy\" na vidouli, napojení na kasárna u Santošky a železniční uzel na Smíchov a Ruzyň, propojení s :) posraneckou sněmovnou a přilehlemu bunkru ala slepé metro.. :)) a možná i na chatu v chuchelskem haji poblíž zookoutku.. atd atd.. A stejně se nedozvíte ani 5% toho co tam všechno je.. Nehledejte, nepatrejte.. Buďte rádi, že jste..

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

27.09.2016

Jak zůstat fit a silný i při podzimních plískanicích?

13.09.2016

42km biking z Trutnova do pevnosti Josefov v Jaroměři

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 460 lidí)


Banner