REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Kde (legálně) hlavu složit

04.08.2014 |lt | Turistika a treking

I když to tak nevypadá, spali jsme tentokrát v kempu - po sezóně na Islandu

Možná si myslíte, že volné spaní v přírodě je zakázané plošně. A možná proto vždycky hledáte kempy. Ne, že by neměly svoje výhody. Patří k nim třeba pitná voda, ohniště, koupelna i nakonec i to, že díky ochotě většiny letních turistů spát v kempech není celá širá krajina osídlená a plná lidí.

Bez stanu a ohně i v CHKO


Jenže bivakování, jakkoli se o tom vedly spory, je obecně spíše povolené než zakázané. Před dvěma lety to potvrdil dokonce i rozsudek Městského soudu v Praze. Spor o výklad zákona o ochraně přírody a krajiny rozhodl ve prospěch ekologického aktivisty z Hnutí Duha, který považoval za nesmyslné, že se v chráněné krajinné oblasti smí stavět dálnice, ale nesmí se tam spát.

Spaní ve vinici - romantika, ale taky risk

Spaní ve vinici - romantika, ale taky risk

Pokud tedy nebudete rozdělávat oheň a stavět stan, můžete přespat – klidně, pod širákem a za předpokladu, že po vás nezůstanou odpadky. A může to být i v místech, o kterých jste si to patrně dosud nemysleli – chráněné krajinné oblasti jsou vám otevřeny. Nutné je ovšem chovat se k nim citlivě, nezanechat a stopy a preventivně na sebe raději moc neupozorňovat.


Přísnější režim národních parků


Moc daleko na to, aby nás kontrolovali - Argentina

Moc daleko na to, aby nás kontrolovali - Argentina

Jiná je situace v některých zónách národních parků. Tam, kde se nesmíte vzdálit od vyznačené stezky, vcelku logicky nemůžete ani poodejít do lesa a přespat. Přísnější režim se týká i maloplošných zvláště chráněných rezervací, kde často bývá vstup mimo vyznačené stezky rovněž zakázán.

Já jsem zatím při dodržování zmíněných pravidel nenarazila na problém. A jaké jsou vaše zkušenosti se spaním ve volné přírodě? Víte víc o tom, jak je to v cizích zemích?

Zpět
Komentáře

04.08.2014 09:03| Ruda

V Norsku je, pokud vím, povoleno stanovat kdekoliv. Podmínkou je dodržení určité vzdálenosti od soukromého pozemku, tuším, že 200 m. Ve Švédsku nevím, jestli platí stejné pravidlo, ale my jsme to tak praktikovali i tam a na problém jsme nenarazili.

Re: Ruda

04.08.2014 15:29| Jana T.

V Norsku je to podle mě 200 m OD DOMU, ne od pozemku.

Re: Ruda

04.08.2014 15:45| Zdenál

V Norsku platí pravidla pohybu v přírodě, tzv. Allemansretten (v překladu: Práva každého člověka), kdy v případě kempování je možné kempovat kdekoliv v minimální vzdálenosti 150m od nejbližšího obydlí a to po maximální dobu 2 dnů. Přes léto se může rozdělávat oheň jen na místech k tomu určených atd. Více info zde: http://www.miljodirektoratet.no/Documents/publikasjoner/M86/M86.pdf Ve Švédsku jsou tato pravidla téměř totožná. Takže hurá do Skandinávie! ;)

04.08.2014 09:36| Sharky

Pozor, v ČR je to složitější. Jestli si dobře pamatuju, tak sice člověk může pod širákem přespat kdekoliv, ale jen když je sám! Tedy dva lidi a více už kdekoliv přespávat nesmí. Leda tedy že by byli náhodou pohromadě, ale vlastně každý sám :-)

04.08.2014 14:21| Majka

A nevíte, jak je to s těmi budkami, co jsou třeba v Krkonošském NP? Myslím ty dřevěné, co mají patro, které k přespání přímo vybízí.

Re: Majka

04.08.2014 14:28| Šárka

Jak je to s nimi oficiálně, nevím, ale spí se tam parádně. Každopádně budky jsou přímo u cesty, a tak ani zákaz pohybovat se mimo cestu porušen není...

04.08.2014 15:12| Michal T.

Spaní je dost otrava v Torres del Paine. Všude spousta poplatků a dost velký problém vyhnout se při plánování trasy placeným kempům. Ty jsou drahé asi jako hotel ve městě a za všechno se u nich připlácí. Třeba když si chcete dobít mobil nebo baterku do foťáku, platíte 10 dolarů extra.

04.08.2014 16:22| Ela

A nevíte někdo, jak je to v Česku se spaním pod stanem? Mimo NP a CHKO můžu ve stanu spát kdekoliv, nebo ne? A jak je klasifikovaná třeba plachta nad hlavou - kdybych si ji za deště přivázala za stromy nad sebe, je to pořád ještě bivakování, nebo to už v CHKO nesmím?

Re: Ela

05.08.2014 11:48| Leši

Není těžké si to o Čechách najít. (Zkuste třeba článek na EnviWebu.) Rozlišujte mezi "nocovat" a "stanovat". Přespání bez připraveného přístřešku, pod širákem, není "stanování" zakázané zákonem - jak o něm jednal soud a ministerstvo na podnět zmíněného aktivisty Martina Hyťhy - a pokud se spolehnete a opřete o tento výklad, můžete pod širákem přespat v obyčejném lese i v CHKO, kde je zakázáno pouze "stanování". (Ale pozor! Některé NP i CHKO mají ve svém řádu zákaz "nocování" v parku, a pak vám tahle obezlička nepomůže, prostě se tam spát nesmí.)
Když si postavíte přístřešek, stan, plachtu na klacek nebo mezi stromy, tak "stanujete" - a to smíte jen tam, kde je to povoleno (kemp). V "obyčejném" lese pouze pokud vám to předem povolí majitel či správce.
O tom, že dva a více lidí už kdekoli přespávat nesmí se mi nepovedlo v zákonech a vyhláškách najít vůbec žádnou zmínku, leda snad by se na to vztáhla pravidla pro pořádání organizované akce v lese, ale to by vás muselo být třeba padesát. :D Slušnost je druhá věc - čtyři trampové se v lese ztratí, dvacet skautů se snad může domluvit předem.
A pozor! Za otevřený oheň v lese je pokuta vždy! A to je táborák, vařič i cigareta...

Re: Ela

05.08.2014 11:56| Michal T.

Dík za dobrý přehled

06.08.2014 19:08| Sharky

A jak je na tom Rakousko?

Související články

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

23.01.2018

Marmelády a Marmolada....co mají společného?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner