REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Pražská urban jungle aneb smrt svátečních cyklistů

04.06.2014 |ss | Cyklistika

Akce typu Do práce na kole jsou ideální příležitostí, jak dostat do sedla i lidi, kteří obvykle raději tráví ranní půlhodinku v MHD čtením. Protože jsem netušila, jak nebezpečná pražská „urban jungle“ může pro sváteční cyklisty být, nechala jsem se nadšením svých spolupracovníků pro tento projekt strhnout i já.


Už při první cestě z Dejvic na Vinohrady jsem litovala, že jsem byla líná si trasu předem naplánovat podle mapy cyklostezek. Cesta „na tušáka“ zacpanými ulicemi mě totiž tak akorát otrávila. To ovšem nebylo nic proti tomu, co se mi během jediného týdne přihodilo při dalších jízdách. Někdo bere jízdu na kole jako příjemný začátek dne, jiný jako sportovní výkon. Já jsem si kvůli vlastní blbosti vyzkoušela, že se může stát lehce i takřka bojem o život.
 

Nebezpečí první: nezapnutá brzdička


Jezdíte-li jako já po Praze kvůli odrazení případných zlodějů na bicyklech pochybné kvality, možná mnou nebudete pohrdat, když přiznám, že svůj stroj nedovedu pořádně seřídit. Protože i po návštěvě servisu („Vážně u tohohle kola chcete ještě vyměňovat špalky?“) se moje zadní brzdičky neustále samy povolují, smířila jsem se s tím, že brzdit musím opatrně hlavně přední brzdou. Spoléhání na jedinou brzdu se mi ale stalo málem osudným, když jsem ji po výměně duše zapomněla zpátky zaháknout. Moje úterní prosvištění křižovatky na červenou by v případě nevhodné dopravní situace mohlo způsobit větší poprask než jen udivené výrazy řidičů aut, kterým jsem měla dát přednost.
 

Nebezpečí druhé: vystupující automobilista


Že jsem nebezpečná nejen sobě, ale i svým kamarádům jsem dokázala hned o den později, kdy se jeden z nich kvůli mně málem popral s majitelem nablýskaného bílého bavoráka. Ten totiž začal vystupovat do vozovky zrovna ve chvíli, kdy jsem já kolem něj na kole projížděla. Otevírané dveře jsem minula jenom o kousek, kamarád řidiči vyčinil, že má dávat pozor. Z jejich následující divoké výměny názorů jsem si odnesla hlavně to, že při projíždění kolem stojících aut bych si pozor měla dávat hlavně já. 

 

Nebezpečí třetí: najíždění na obrubník


Zatímco první dva incidenty se obešly bez zranění, třetím v řadě už jsem si návštěvu na chirurgii vysloužila. Scénář byl podobný jako před lety, kdy v Jizerkách po posměšné větě „proč jedeš z toho kopce tak pomalu“ následoval můj pád v zatáčce a kartáčování kamínků z kolene a tváře v tanvaldské nemocnici. Tentokrát jsem se nedlouho po vyslechnutí poznámky, že „před každým obrubníkem přeci nemusíš zastavovat, to skočíš“ dočkala svých prvních dvou stehů.
             
Akce Do práce na kole se mi letos tedy vyloženě vyplatila. Zvlášť když jsem propásla aktivaci svého účtu, naježděné kilometry jsem tak ke svému týmu nemohla zapisovat a do práce na kole jsem tedy jezdila jen mimo soutěž. 

---
Přečtěte si také další článek ze série Dobrodružství se starými koly: Lehká cyklistika Drahaňským údolím (nejen) na Esce.

Mapu pražských cyklostezek najdete tady.

Zpět
Komentáře

04.06.2014 12:43| Michal

Fakt je, že cyklista do stojícího auta nevidí, takže pozor by měli dávat hlavně řidiči, ale já se radši od zaparkovaných aut držím dál, párkrát mě to samé minulo o vlásek.

04.06.2014 12:47| Ivča

Super vtipnej článek a není nad dobrý kámoše, který se za tebe i poperou :-) Za sebe bych doplnila ještě lidi skákající pod kolo (protože neslyší auto, tak se přece nemusí rozhlížet).

Re: Ivča

04.06.2014 12:49| Mates

Jsem jednou vjel v plný rychlosti do tenký prádelní šňůry, kterou měly děti nataženou přes silnici jako síť. Naštěstí to bylo na ramenou a ne pod krkem, jinak by to byla dekapitace jak vyšitá.

04.06.2014 13:07| Domina

A kde jako máš ty dva stehy???

Re: Domina

04.06.2014 13:13| ss

Domino nepruď, ty to víš a ostatním musí stačit, že tahle informace podlehla cenzuře.

Re: ss

04.06.2014 14:01| Michal

Mě by to teda taky zajímalo, přece správný reportér žádnou cenzuru nedělá.

Re: Michal

04.06.2014 14:32| ss

jojo, a zakážou celej server za pornografickej obsah

Re: ss

04.06.2014 18:30| Michal

No tak to muselo bolet.

04.06.2014 15:33| Hruška

Pěkný článek o první jízdě a "urban jungle". Do práce jezdím už téměř každý den druhým rokem, skoro pořád po náplavce a kolem řeky (dříve Modřany - Karlín, nyní Podolí- Karlín). I tak jsem ale rád, že mám pořádné kolo, které reaguje a brzdí jak má. Občas je to totiž fakt o nervy. Snažím se jezdit podle předpisů, abych přežil a zároveň i reprezentoval všechny slušné cyklisty, ale to co občas potkávám, jak z řad řidičů a taxikářů, tak i z řad ostatních cyklistů, to je šílenost. Lidi, fakt jde o zdraví všech! Často se rozčiluji i nad chodci, kteří si na náplavce dělají, co chtějí, a nedochází jim, že tam jezdí také cyklisti. Většinou jsou to ale cizinci výletníci a tak nějak se tam prochází bez pocitu, že by měli něco řešit a třeba se ohlédnout, když začnou někam přecházet a utíkat.

Ale čeho se vážně děsím, je situace, že jedu z kopce třeba 30km/h, a někdo těsně přede mnou otevře dveře od svého luxusního vozu. Netrápí mě škoda na vozidle, ale to, že je pak dost jisté, že domu/práce nepojedu na kole, ale v sanitce.

Hodně zdaru a štěstí při jízdě. Pamatujte ale na to, že obojímu pomůžete řádným seřízením svého jednostopého dopravního prostředku a používáním helmy. Obojí opravdu zachraňuje život, když jde do tuhého.

Re: Hruška

04.06.2014 18:29| Matěj

100% souhlas. Tohle se bude měnit dlouho, ale čím víc cyklostezek nebo cyklopruhů bude, tím rychleji si budou lidi zvykat. Stejně jako v mnoha západních zemích, kde je kolo po městě standard a do cyklostezky vleze opravdu jen neopatrný turista.

04.06.2014 17:15| Mára

Ještě bych přidal odstavec !kluzké koleje jsou svinstvo"... ne jeden zážitek můj i známých s potkáním se s tramvajovou kolejí a kolem ve špatném úhlu či sklonu...

04.06.2014 20:08| petrsvo

Moc pěkné zážitky poskytuje taky cyklostezka kolem golfového hřiště v Modřanech. Od loňské potopy tam sítě určené k ochraně cyklistů před lítajícími míčky volně plápolají. Stačí poryv větru a síť způsobí stejnou paseku, jako náhle otevřená dvířka auta. Vyzkoušeno, naštěstí bez fraktur a stehů.

Související zážitky

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 493 lidí)


Banner