REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Ledové bodce a nordické brusle – vybavení dálkových bruslařů

14.02.2014 |OVP | Bruslení

I přes vyloženě jarní počasí se na mnoha místech v republice dá bruslit na přírodním ledu. Bruslaři si sice stěžují na zabahnění boty cestou na led a z ledu, pokud si ale přivstanou, mnohde naleznou krásný led zpevněný nočními mrazíky. Z pražských rybníků se minulý týden dalo bruslit na Šeberáku nebo například na rybníku Kalibárna na konci Modřanské rokle pod Písnicí, ucházející podmínky hlásí i Lipno a Máchovo jezero. (Aktuální ledové zpravodajství naleznete na webových stránkách dálkových bruslařů.)

 

Povinné vybavení: ledové bodce


Brusle s bodci

Brusle s bodci

Nejen v současném počasí přírodní bruslení vyžaduje opatrnost, kterou je vhodné doplnit i správným záchranným vybavením. Takzvané ledové bodce slouží k sebevyprošťování člověka, který se propadl do ledu. Dají se vyrobit podomácku například ze staré hokejky: dlouhý hřebík se nechá čouhat z dřevěné rukojeti. Pro bezpečný převoz se hřebíky zapíchnou proti sobě do druhé rukojeti a rozpojí se v případě potřeby (obrázek). Bodce se pak pověsí na krk na gumu, vynalézavější jedinci někdy používají k zavěšení staré kudrnaté natahovací šňůry od telefonu. Sehnat se dají také plastové bodce švédské výroby, jejich cena se pohybuje kolem 300 Kč. Vypadají elegantněji, méně pankově a bývá na ně zavěšena píšťalka. Kolem krku se bodce vozí proto, že lovit je pod vodou po kapsách rozhodně není příjemné.


S probořením se musí počítat


Ledové bodce zavěšené na krku

Ledové bodce zavěšené na krku

S propadnutím do ledu by měl člověk počítat pokaždé, když vyráží na led, i v ledu tlustém několik desítek centimetrů mohou být slabší místa (například částečně zamrzlé vykopané díry nebo místa u teplejších přítoků). Pokud jste na pád do ledové vody psychicky připraveni a víte, co máte dělat, jistě vám nebude vadit cynické chování kamarádů, kteří si vás nejprve vyfotí a pak vás teprve začnou povzbuzovat při vylézání. Bodce by vám při vylézání měly sloužit jako jakási chytátka, aby vám led neujížděl pod rukama, nicméně i s nimi se pod vámi bude okraj ledu lámat, dokud se neprolámete k ledu dostatečně silnému.

Vhodné je pamatovat na to, že vylézat je mnohdy nejlepší směrem, odkud jste přijeli (protože právě tam už vás led jednou unesl), a že břišní kapsa u bundy je sice praktická pro schování čehokoli, co chcete mít po ruce, ovšem při sápání se na led může pěkně překážet. Jak fungují bezpečnostní bodce v praxi, se podívejte na video pod článkem.


Nordické brusle - nůž na běžkovou botu


Nordické brusle se salomonovým vázáním

Nordické brusle se salomonovým vázáním

Nejdůležitějším artiklem bruslařského vybavení jsou ale pochopitelně samotné brusle. Přestože i na klasických hokejových kanadách nebo bílých dámských krasobruslích se dá pěkně si zajezdit i ujet výlet dlouhý několik desítek kilometrů, mezi dálkovými bruslaři jsou velmi oblíbené takzvané nordické brusle, které jsou oproti klasickým rychlejší. Jedná se o nože s vázáním upevnitelným na jakoukoli botu nebo s klasickým vázaním pro běžecké lyžování, do kterého se nastupuje v běžkařských botách.

Snadné odepínání nožů bez potřeby zouvat boty/brusle se hodí například, když je potřeba přejít hráz a za ní pokračovat na dalším rybníce nebo prostě když si chcete jít na břeh odskočit na oběd do hospody. Nové brusle včetně vázání se dají pořídit zhruba za 4 tisíce korun. Při koupi nezapomeňte, že existují dva typy běžkového vázání. Špatný typ lze sice obvykle odšroubovat a nahradit správným, jelikož ale rozteč šroubků u jednotlivých typů se liší, někdy bývá potřeba vyvrtat do brusle nové dírky.


Propadnout se a pokračovat ve výletu


Nordické brusle

Nordické brusle

Z dalšího vybavení, které se hodí pro přírodní dálkové bruslení, je třeba jmenovat nepromokavě zabalenou kompletní sadu náhradního oblečení. Pokud máte bodce, vyproštění z díry v ledu nebývá problém, pokračování ve výletu v mokrém oblečení ale není možné a ne vždy si vystačíte s přebytečnými vrstvami kamarádů. Navíc pokud ve vodotěsných pytlích v batohu necháte nějaký vzduch, bude vám batoh po propadnutí do vody  pěkně plavat.
 
Autor fotografií: Silver Eensaar

Zpět
Komentáře

14.02.2014 17:56| Petr

Asi hloupej dotaz, ale používají se běžkové boty na skate nebo na klasiku? Jinak asi dobrej kus výbavy by moh bejt hřející pytlík, co reaguje se vzduchem. Stojí asi dvacet korun, váží 50 gramů a přitom hřeje asi 8 hodin a fest.

Re: Petr

14.02.2014 21:30| Terka

Dvacet korun?? Kde to bereš? Já bruslím ve skejtových botách, myslím, že je to o dost lepší, v nízkých by ti asi kvrdlal kotník.

Re: Terka

17.02.2014 13:31| Petr

Kupoval jsem je v USA po hrstech za necelý dolar, ale našel jsem je i v nějakém českém e-shopu.

Související články

11.12.2015

Týden sportu v Praze zdarma

01.01.2015

Všem Outfanaticům přejeme to nejlepší do nového roku!

12.12.2014

Kde si v Praze zabruslit

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 493 lidí)


Banner