REGISTROVAT

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Na seakajaku z Troji do Mělníka

Akce pro odvážné začátečníky

21.11.2013 |OVP | Voda a lodě

Foto: Karbonový Tonda

Že jste nikdy neseděli v kajaku? Nevadí. Tradiční podzimní splutí Vltavy z Troji do Mělníka je na stránkách pořadatele inzerováno tak, že se ho mohou zúčastnit i absolutní začátečníci. 

Mohou, proč by taky ne, Vltava je pro všechny. Nicméně páni pořadatelé vědí, že čekat na couraly, svačily a čůraly je pěkná otrava (zvlášť pokud není moc teplo), a tak přeci jen na slovíčko „začátečník“ v e-mailu s dotazem o bližších informacích reagují s mírnými obavami, jestli se skutečně cítíte na 46 kilometrů v zimě za situace, kdy se na nikoho nečeká, protože je potřeba jet ve skupině (kvůli překonávání jezů plavebními komorami).

Kdo ale spadá do pořadateli označené skupiny „sportovní a dobrodružné povahy“, může brát tyto výhružky podle jejich rady jen jako „informaci, co se bude dít,“ a slíbit, že si pro případ nouze samostatně domluví záchranné vozidlo. Kajaky už vám rád zapůjčí sám pořadatel (doporučujeme brzké zarezervování), cestu zpět, pokud dojedete až do Mělníka, zajistí pronajatým autobusem s vlekem.

Foto: Karbonový Tonda

Foto: Karbonový Tonda

Sraz pod trojským kanálem, kam je odevšad daleko, je už v 7 ráno, když je ještě tma, brzký start je nicméně potřeba, aby dojezd do Mělníka byl tak akorát mezi čtvrtou a pátou, když už se zase začíná stmívat. Zkušeňáci se navlékají do nepromokavých bundiček a neoprenových rukavic (pro pohodlnou cestu celkem nezbytných), méně zkušení s vypůjčenými kajaky zápasí se štelováním stupátek a mají prapodivné dotazy („K čemu je tahle šňůra? Nemám si to náhodou přivázat k noze jako snowboard?“) a poslouchají historky o tom, jak se to dělá na moři, když se vám chce na záchod.

Kolem půl osmé se nasedá a lodě vyrážejí do ranní mlhy, která letos vydržela skoro celou cestu. Během ní kajakáře čekají celkem 3 jezy překonávané plavebními komorami - v Klecanech, Dolanech a Miřejovicích a 4. ve Vraňanech, který je nutno přenést.  Ti, kteří nechtějí čekat na dav, přenášejí i první tři. V komorách se odpočívá, svačí a pokud jste se špatně oblékli, tak mrzne. Posledních 11 kilometrů za Vraňany je dlouhých, konečně to tam aspoň začíná téct.

Foto: Karbonový Tonda

Foto: Karbonový Tonda

Jestli to někdo z letošních zhruba 70 účastníků zabalil dříve a musel si zavolat záchranné vozidlo, nevíme. Nicméně platí poučka: jseš-li začátečník odhodlaný celý den pádlovat a příležitostně mrznout, určitě do Mělníka dojedeš!

Video a více fotek z letošního ročníku naleznete zde, stručnou historii plaveb tady.

Za poskytnutí fotek pro článek děkujeme Karbonovému Tondovi a HG Sportu.

Zpět
Komentáře

21.11.2013 09:49| Petr

"Nemám si to přivázat k noze jako snowboard?" :-)))))

Re: Petr

21.11.2013 10:01| Šárka

To jsem se ptala já - taková nějaká šňůra, co byla vepředu...

21.11.2013 19:23| Simča

A jak se čůrá na moři?

Re: Simča

| Šárka

Jeden pán tam strašil svoji pani, ať si vezme uříznutou lahev. Nakonec jí ale dovolil vylézt z lodi při čekání na komoru...

Re: Simča

22.11.2013 10:43| Michal

Metody jsou různý. Někdo čůrá obkročmo mezi dvěma kajaky (je nutná důvěra v osobu, která oba kajaky drží, a hrozí i určitá ztráta soukromí :-)), jiný čůrá do nádoby (ešus, lahev...), což je asi nejjednodušší a nejbezpečnější, někdo zvládne na kajaku v kleče a někdo si zkrátka musí zastavit. Holkám situaci hodně zjednodušuje takové to nasazovací čůrátko ve spojení s nádobou a se snadno sundavacími kalhotami (zvlášť v zimě).

29.11.2013 11:39| Prdoch

Hezky napsany, jel sem to 6x tak uz nevim co bych si o tom precetl, ale clanek je opravdu pekne napsany :-) Takze mne moc pobavil. Sarko ta snura na kajaku vepredu se pouziva kdyz jedes Praha - Melnik v lete, aby si kajak mohla uvazat k molu a v klidu se sla vycurat nebo obcerstvit do blizke restarace :-) Ahoj organizator ..

Re: Prdoch

29.11.2013 17:08| Šárka

Aha! Ale kdo by to jezdil v létě, že, v mlze a skoromrazu je to větší zážitek! Díky za akci!

Související články

04.10.2016

Jak přečíst stupnici obtížnosti WW

06.09.2016

Začíná potoková sezóna

18.08.2016

Virtuální realita, budoucnost outdoorového sportování?

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 357 lidí)


Banner