REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Co by měla obsahovat cestovní lékárnička

20.01.2016 |Kuba Vondrášek | Lezení, Voda a lodě, Paragliding, Běhání, Cyklistika, Orientační sporty, Turistika a treking, Plavání, Extrémní závody, Běžkování, Lyže a snowboard, Canyoning, Expedice, Ferraty, Geocaching, Jachting, Kiting, Přežití v divočině, Slackline, Další sporty

Tak jako je pes nejlepší přítel člověka, měla by lékárnička být nejlepší přítel cestovatele. Malý balíček s tím nejnutnějším nesmí chybět v batohu, ať už vyrážíte na expedici mezi lidojedy na Papuu Novou Guineu či půldenní výlet v Krkonoších.

Moc toho není, tak proč to nechat doma


Jedna věc je samozřejmě mít lékárničku u sebe a druhá umět ty věci používat, ale i když si v poskytování první pomoci nevěříte, neznamená to, že lékárničku nepotřebujete. Pokud se totiž dovoláte na tísňovou linku, tak vás operátorka bude navádět co máte dělat a v tu chvíli budete vděční, že máte lékárničku u sebe.Věci pro první pomoc


Vybavení lékárničky můžeme rozdělit do dvou kategorií. Tou první jsou věci pro poskytnutí první pomoci a ošetření poranění. Toto je ta nejdůležitější část lékárničky, kterou byste měli mít neustále v batohu na každém výletu, a vůbec není na škodu mít alespoň něco z toho neustále po ruce i při běžných činnostech.

Důležité je to správně poskládat


Úplným základem je obvaz na ošetření ran neboli gáza. Správná lékárnička by měla obsahovat alespoň čtyři takovéto obvazy. Ke gáze se také hodí 2-4 sterilní čtverce na krytí ran. Pro fixaci je pak vhodné mít trojcípý šátek a to opět alespoň dvakrát. Nesmíme zapomenout ani na pár chirurgických rukavic (čím víc, tím líp) a resuscitační roušku. Na poranění hrudníku pak roušku plastovou. Tu ale může v klidu nahradit izotermická folie, která v lékárničce také nesmí chybět. 


PŘEČTĚTE SI: Povinná výbava lodi na divokou vodu

Na drobnější poranění se vám budou hodit náplasti s polštářkem a od věci není ani úzká tejpka. To je věc, kterou já osobně využívám nejčastěji, ať už na ošetření nebo nouzovou opravu materiálu. Super věc jsou také tzv. náplasťové stehy. Ty se hodí na ošetření drobných tržných ran a nahrazují mašličku, kterou vám mamka lepila na čelo, když jste si rozsekli hlavu. Dobré je také mít v lékárničce nějaké nůžky, nůž nebo alespoň žiletku.

V této části lékárničky by neměly chybět ani některé medikamenty. Určitě se hodí nějaké to zobáníčko na bolest jako je ibalgin nebo brufen. Dobré je mít u sebe i nějaké prášky na alergii, i když jí zrovna netrpíte, protože alergická reakce se vám může projevit kdykoliv, natož když vypijete pivo s vosou. V neposlední řadě je dobré mít u sebe i nějakou dezinfekci a když není ta, tak alespoň slivovici.

Lékárnička na delší cesty


Druhou částí lékárničky jsou věci, které využijete spíše na delších cestách mimo civilizaci, kde jste odkázáni sami na sebe. Zde už se jedná spíše o medikamenty. Z ostatního materiálu bych měl zmínit především elastické obinadlo. Já používám speciální fáč, který lepí sám na sebe, takže ho pak už nemusíte nijak zajišťovat špendlíky a podobně. Hodit se může i širší tejpka na různé vyvrknuté kotníky a podobně. Zvážit můžete i všelijaké dlahy, ale ty obvykle bývají dost objemné a neskladné, takže já v této oblasti volím spíše improvizaci.


Teď pojďme na ty medikamenty. Asi nejčastějším cestovním onemocněním jsou střevní potíže. Na to se bude hodit nějaké živočišné uhlí, a pokud ani to nepomůže, přichází na řadu endiaron. Po průjmu je důležité doplnit tekutiny. Na to využijete rehydratační roztok. Když vás přepadne nějaká ta teplotka, tak se hodí paralen. Na cestách do divočiny je také dobré sehnat si nějaká antibiotika a další léky dle lokality kde se budete pohybovat.


PŘEČTĚTE SI: Jak sbalit na záda jídlo na 10 dní

Já s sebou vozím i sprej do nosu. Může se to zdát jako zbytečná věc, přeci každý chvíli vydrží s ucpaným nosem, ale není to nic příjemného, a když už se týden plahočíte v horách s rýmou, tak pro vás má tahle vodička cenu zlata. Podobné to je i s kapkami do očí. Ty jsou důležité především, pohybujete-li se na sněhu, kde je velké riziko zánětu spojivek. Stejně tak je tomu i na vodě, kam si ještě navíc beru i kapky do uší, protože na ně dost trpím, ale to je individuální.

Tipy a triky


Na závěr bych si zde dovolil napsat ještě pár tipů jak na lékárničku. V první řadě bych měl zmínit, že vybavení výše zmíněné lékárničky je pro jednu, maximálně dvě osoby. V případě že vyrážíte ve více lidech, měl by u sebe každý mít takovouto lékárničku. Na některých věcech se můžete domluvit a vzít je hromadně.

Dalším tipem je schovat si příbalové informace od léků. Já se znám a jsem hlava děravá, takže vždycky zapomenu, na co která pilulka je, natož jak se vlastně dávkuje. Na tyto papírky navíc píšu datum expirace, které výrobce uvádí jen na krabičce. Pokud byste podávali prášky někomu jinému, tak buďte velmi obezřetní. Jestliže totiž nejste zdravotník, tak nesmíte žádné medikamenty podávat druhým osobám. Takže když budete mít smůlu a narazíte na blbce, může to mít i soudní dohru. Prášky proto jen kamarádům.


K TÉMATU: První pomoc naučená v praxi

Chcete li při vybavování lékárničky ušetřit, můžete použít obvazy, termofólii a jiné z prošlé autolékárničky. Moc totiž nechápu, co na takové termofólii může projít. Určitě se ve vašem okolí najde někdo, kdo se staré autolékárničky zbavuje.

Lékárnička by měla mít i správný obal. Já osobně mám lékárniček hned několik. Jednu vodáckou se základním vybavením ve vodotěsném pouzdře. Jednu malou na krátké výlety za barákem a jednu velkou cestovní. V rámci úspory místa mám i tu cestovní v poměrně malém pouzdře, a pokud v ní chci něco najít, tak ji musím celou rozbalit. Následné skládání zpět je pak trochu o nervy. Takže pokud si chcete ušetřit své duševní zdraví, pořiďte si větší pouzdro s různými kapsičkami, kde budete mít vše krásně pod kontrolou.

Různé vodotěsné obaly


Já nejsem žádný doktor. Proto tento článek neberte jako dogma. Snažil jsem se jen shrnout co znám z různých kurzů a vlastních zkušeností. Pokud vám zde něco chybělo, tak to prosím napište do komentářů. Rád se poučím

Zpět
Komentáře

20.01.2016 11:48| Aleš T.

Je super, že se článek na tohle téma objevil, jen bych pár věcí rád upřesnil, z pohledu zdravotníka.
To hlavní, co byste s sebou měli mít je lékárnička pro ošetření život ohrožujících stavů, aneb kdy každá minuta bez ošetření může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí a není čas čekat na záchranku nebo horskou. Tyto stavy shrneme na masivní krvácení a na bezvědomí bez dýchání. Na první místo bych dal vyšetřovací rukavice - někdy krvácení stačí zastavit tim, že ránu ucpete vlastní rukou v rukavici! Když ošetřujete náhodného pocestného, uričtě od něj nechcete chytit nějakou pěknou nemoc. Jeden pár je minimum. Když bude víc lidí ošetřovat, budou za rukavice rádi. Bezvědomí bez dýchání nevyžaduje na ošetření nic speciálního (ambuvak s sebou těžko někdo táhne), hodí se resuscitační rouška, když se rozhodnete do zraněného dýchat. Na druhé místo bych dal hotový tlakový obvaz. Investujte do pořádného, těma z fotek toho moc nezastavíte, pokud neumíte šikovný trik. Tlakový obvaz minimálně dvakrát. Třetí položka je škrtidlo, správně široké a umět ho správně použít! To vám případně řekne dispečer po telefonu. Pro ošetření ostatních úrazů přidám pořádnou lepenku, která lepí na všem. S tou si pak přilepíte obvaz, uděláte z ní náplasťové stehy (běžné náplasťáky sou dost objemné a drahé), nebo přilepíte pvc roušku, bez které se ale dá fungovat. Pak přijde izotermická folie, šikovná věcička. Následujou nůžky, ale pořádné, žádná manikůra ani dětské. Investujte do toho co se prodává za cca stovku jako záchranářské. Na spodním břitu zoubky, aby stříhaný materiál neklouzal, zaoblená špička s packou na přizvedávání oděvu. Přihodit pořádnou pinzetu - tahání třísek je s ní radost a jde s ní i klíště, když nemáme na něj spešl kleště. Pak tedy tejpka a náplasti - kvalitní, ať lepí! Desinfekci dle volby, s sebou nosím jodovku(zde riziko alergie) a alkoholové polštářky. Pak elastické obinadlo široké a úzké.
Dlahování je kapitola sama pro sebe, dá se pořídit hliníková ohebná dlaha, ale chraň vás bůh dlahovat někomu zlomenou nohu, když jste v dostupnosti záchranky nebo horský.

A je bezva projít si pořádným kurzem první pomoci. Za sebe mohu doporučit prpom.cz, maj i kurzy pro letní a zimní hory, ale to už by byla moc reklama. Podle mě se do toho vyplatí investovat…

A i NRC folie může projít, ztrácí adhezní vlastnosti reflexní vrstvy, takže se vám může stát, že vám v místech ohybu ta skvělá lesklá vrstva opadá… Hotové obvazy co se dávají do většiny autolékárniček stojí za pendrek.

Re: Aleš T.

20.01.2016 12:51| Michal T.

Můžu potvrdit, že rukavice jsou super důležité a nic neváží. Vozíme je sebou i do města a už se nám bohužel párkrát hodily.

Re: Aleš T.

20.01.2016 12:52| Petr V.

Ahoj, jak se pozná pořádný tlakový obvaz?
Díky

Re: Petr V.

20.01.2016 14:36| LukeV

Jestli myslíš, zda je správně použit, tak jednoduše - rána po přiložení max. třetí vrstvy nebude prosakovat a kapilární návrat na periferii bude do 2s, jinak je utaženo moc pevně.

Re: Petr V.

20.01.2016 15:35| Gabča

http://www.lekarna.cz/obvaz-hotovy-ster-c-3-8cmx5m-7000330/
Pořádný tlakový obvaz je tento.
Je hustě tkaný, netrhá se, drží tvar, polštářky opravdu nasají dost krve.
Obvazy z autolékarny jsou naprosto nepoužitelné, což ukazují následující odkazy.
http://www.prpom.cz/prvni-pomoc-mytus-50/
http://www.prpom.cz/prvni-pomoc-mytus-20/

Re: Aleš T.

20.01.2016 16:43| Kuba V.

Moc díky za doplnění. A jak je to s tím škrtidlem? Mě vždycky říkali, ze ho pokud možno nemám používat.

Re: Kuba Vondrášek

20.01.2016 17:44| Gabča

Zaškrcení je opravdu krajní řešení, takže až když ti silně protýká druhá vrstva tlakového obvazu (např. otevřená zlomenina a pomoc nikde). Dává se přes oblečení a jen na paži nebo stehno, je tam jedna kost. Zaškrcovadlo se potom už nepovoluje. Důležitý je napsat na končetinu čas, od kdy zaškrcuješ.
Když se jedná o amputaci, zaškrcuje se vždycky a kdekoliv na končetině (ne přes kloub), protože kosti už k sobě stlačíš.

Re: Michal Tyl

20.01.2016 20:21| Aleš T.

Přesně jak píšeš. Nás na kurzu naučili odměnit se kindervejcem a až si složíš tu skvělou hračku, nezahodíš plastový obal, ale dáš si do něj pár rukavic a můžeš to nosit všude s sebou.
Slyšel jsem i legendu o využití gumové rukavice jako pěti prezervativů...

21.01.2016 11:34| Ondra

A nemáte někdo tip jakou lékárničku za pár peněz koupit rovnou hotovou - která není úplný šmejd a obsahuje alespoň část toho, co doporučujete? Viděl jsem různe Tatonky, Deutery apod... Díky.

Re: Ondra

21.01.2016 13:28| Gabča

http://www.prpom.cz/produkt/chytra-autolekarnicka/
Sice autolékarnička, ale dobrá, takže si jí stačí jen přendat do obalu, kterej líp padne do batohu.

Re: Gabča

22.01.2016 09:26| Šárka

Hlavně do obalu, který je skutečně nepromokavý, ať se vám z lékárničky nestane změť obvazů a rozblemcaných ibáčů a živočišného uhlí, jako vždycky mně.

22.01.2016 21:03| Iáček

Živočišné uhlí?? Nikdy víc :D Dali mi ho jednou asi ve 4 letech, abych přestal blinkat, jenže na mě to zapůsobilo úplně opačným způsobem a bylo to ještě horší :D
Na střevní potíže, asi bych se držel i dobré prevence a dezinfekce organismu zevnitř - dobrou slivovicí apod...

Re: Iáček

23.01.2016 09:31| Aleš T.

Živočišné uhlí je základ lékárniček. Funguje na principu absorbce, takže na sebe váže špatné látky. Při otravě, z jídla apod. je sežrání platíčka schopný tě postavit zase na nohy. Na zvracení uhlí nepomůže, ale to nevim o ničem (krom občas zázračných účinků coca coly, ještě před gluko-frukto sirupem a kofein. aromatem), takže dát cokoliv na zvracení to jen zhorší, v závislosti na příčině, je nesmysl tedy kvůli tomu zavrhovat uhlí.

Re: Iáček

23.01.2016 09:45| Aleš T.

Pro představ, přidám obsah svojí lékárničky:
-vyšetřovací rukavice - 2x v lékárně, jedny vždy zvlášť v batohu
-Hotové obvazy 2xč.3, 1xč.4, 1xč.2
-gumové škrtidlo šířka 60mm
-elastické obinadlo šířky 60 a 100 mm
-náplasti s polštářkem, pár hotových a další v "metráži" na rozstřihání
-sterilní čtverce
-náplasťové stehy
-NRCfolie dl. 220mm
-trojcípý šátek
-alkoholové polštářky
-jodisol
-čistící ubrousek
-jehla
-náplast na cívce
-záchranářské nůžky
-pinzeta
-náplasti na puchýře - prsty, paty a velká
-PVC rouška
-resuscitační rouška
-xyzal
-černé uhlí
-paralen
-modafen
-visine
-hroznový cukr
-píšťalka
-chemické světlo

To je moje základní lékárna. Ve futrálu od Doldy, celé zavírám do velkého zip-locku (na ten se v případě potřeby dá všechno vyskládat přehledně a má mnoho dalších využití). Takhle má cca 0,75kg, ještě by se dala doplnit hliníková dlaha a spousta dalšího dle charakteru akce.

Dávkování z příbal. letáků přepisuju fixem na platíčka léků

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

08.02.2018

Rituály a pověry ve sportu

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner