REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Bazénový freediving v Praze pro elitu i veřejnost

27.11.2015 |Gabka Grézlová | Freediving

Pokud máte rádi vodu, chcete si bezpečně vyzkoušet, co pod ní dokážete na jeden nádech, a jako bonus něco hezkého vyhrát a nebo máte třeba chuť poznat či potkat českou freedivingovou elitu a vidět naše reprezentanty v akci při velmi netradičním závodě, určitě dorazte tento víkend (28.–29. 11. 2015) do Aquapalace Praha v Čestlicích. Závodníky budete moci sledovat oknem na potápěčské jámě a nebo na velkoplošných obrazovkách.

Potápěčská jáma, foto: apneaman.cz.


Nezvykle hluboko, nezvykle skoro nazí


Závod s názvem Apneaman Static Challenge byl inspirován podobnou soutěží, která se koná na jaře v Dubaji. Od běžné bazénové disciplíny freedivingu – statické aponoe – se tenhle závod trochu liší: zatímco při statické apnoi  závodník zadržuje dech na co nejdelší dobu v klidové poloze na hladině, přičemž má na sobě neoprenový oblek, ví přesně, kdy startuje, může se připravovat a má u sebe kouče se kterým dohodnutými signály komunikuje, pravidla dubajského i pražského závodu jsou upravena tak, aby to bylo pro závodníka výrazně náročnější. Takže co si organizátoři na závodníky vymysleli?

- Start je náhodný a bude znám 12 minut před startem.
- Závodní čas se počítá od zanoření poslední části těla závodníka.
- Freediver musí mít ponořené celé tělo a statická apnoe musí probíhat v hloubce 4 metry, přičemž se závodník může držet lana a může se fixovat na laně nohou nebo rukou ve 4 metrech.
- Není povolena žádná výbava (pouze plavky).
- Jakmile závodník opustí zónu ve 4 metrech a začne výstup, musí ukončit závodní pokus do 30 sekund.
- Konec závodního pokusu se počítá od chvíle, kdy se vynoří jakákoli část závodníkova těla.
Rekordmanka se těší. A má respekt před náročnými pravidly!


Co na to říká Gabka Grézlová, jejíž osobní maximum (které je současně CMAS světovým rekordem v klasické disciplíně statická apnoe) je 8 minut a 33 vteřin? „Já to beru čistě jako společenskou událost, od mistrovství světa netrénuju a když netrénujete, tak se i schopnost zádrže dechu na dlouhou dobu vytrácí. Navíc, na tyto podmínky je třeba trénovat specificky. Určitě nečekám osobák u žádného ze startujících. Statická apnoe je sice především o hlavě, nicméně odlišná pravidla ten pokus znesnadňují. Především chlad – i když má bazén 29 stupňů. Vy se nehýbete, a tak vymrznete velmi rychle. Svalový třes spotřebuje nemalé množství kyslíku.

Gabka Grézlová, světová rekordmanka v klasické disciplíně statická apnoe

Také běžně nezávodíme v hloubce. Ve čtyřech metrech je s ohledem na tlak okolní vody vyšší parciální tlak kyslíku než na hladině – tedy v hloubce je v krvi kyslíku ještě dost, ale při vynoření hrozí mnohem vyšší riziko tzv. shallow water black outu, právě z důvodu prudkého poklesu tlaku v malé hloubce – je otázka jak to dokáže závodník odhadnout. Ani nevím, zda se bez zátěže s plnými plícemi v té hloubce udržím, počítám s tím, že mě to bude tahat nahoru. O tom, že jsem extrémně zimomřivá, nemám ráda vodu v nose a mám ráda přehled o čase, se vůbec nemusíme bavit. Aspoň že nám dovolili nechat si plavky! Je mi jasné, že tento závod nevyhraju, ale určitě to bude zajímavá zkušenost a jdu do toho! Hlavně se těším na ostatní!“

Tak přijdete? Podrobnější informace o závodě najdete tady


Zpět
Komentáře

Zatím tu není žádný komentář.

Související zážitky

Související články

27.08.2015

Je freediving bezpečný? Při dodržení základních pravidel, je!

26.07.2015

Tipy na 5. červencový týden (27. 7. – 2. 8.)

23.07.2015

Poznejte další dimenzi léta: začněte s freedivingem

Zpět

Hledat

Doporučené zážitky

Kdo je na Outfanatic.com (3 547 lidí)


Banner