REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Bazénový freediving v Praze pro elitu i veřejnost

27.11.2015 |Gabka Grézlová | Freediving

Pokud máte rádi vodu, chcete si bezpečně vyzkoušet, co pod ní dokážete na jeden nádech, a jako bonus něco hezkého vyhrát a nebo máte třeba chuť poznat či potkat českou freedivingovou elitu a vidět naše reprezentanty v akci při velmi netradičním závodě, určitě dorazte tento víkend (28.–29. 11. 2015) do Aquapalace Praha v Čestlicích. Závodníky budete moci sledovat oknem na potápěčské jámě a nebo na velkoplošných obrazovkách.

Potápěčská jáma, foto: apneaman.cz.


Nezvykle hluboko, nezvykle skoro nazí


Závod s názvem Apneaman Static Challenge byl inspirován podobnou soutěží, která se koná na jaře v Dubaji. Od běžné bazénové disciplíny freedivingu – statické aponoe – se tenhle závod trochu liší: zatímco při statické apnoi  závodník zadržuje dech na co nejdelší dobu v klidové poloze na hladině, přičemž má na sobě neoprenový oblek, ví přesně, kdy startuje, může se připravovat a má u sebe kouče se kterým dohodnutými signály komunikuje, pravidla dubajského i pražského závodu jsou upravena tak, aby to bylo pro závodníka výrazně náročnější. Takže co si organizátoři na závodníky vymysleli?

- Start je náhodný a bude znám 12 minut před startem.
- Závodní čas se počítá od zanoření poslední části těla závodníka.
- Freediver musí mít ponořené celé tělo a statická apnoe musí probíhat v hloubce 4 metry, přičemž se závodník může držet lana a může se fixovat na laně nohou nebo rukou ve 4 metrech.
- Není povolena žádná výbava (pouze plavky).
- Jakmile závodník opustí zónu ve 4 metrech a začne výstup, musí ukončit závodní pokus do 30 sekund.
- Konec závodního pokusu se počítá od chvíle, kdy se vynoří jakákoli část závodníkova těla.
Rekordmanka se těší. A má respekt před náročnými pravidly!


Co na to říká Gabka Grézlová, jejíž osobní maximum (které je současně CMAS světovým rekordem v klasické disciplíně statická apnoe) je 8 minut a 33 vteřin? „Já to beru čistě jako společenskou událost, od mistrovství světa netrénuju a když netrénujete, tak se i schopnost zádrže dechu na dlouhou dobu vytrácí. Navíc, na tyto podmínky je třeba trénovat specificky. Určitě nečekám osobák u žádného ze startujících. Statická apnoe je sice především o hlavě, nicméně odlišná pravidla ten pokus znesnadňují. Především chlad – i když má bazén 29 stupňů. Vy se nehýbete, a tak vymrznete velmi rychle. Svalový třes spotřebuje nemalé množství kyslíku.

Gabka Grézlová, světová rekordmanka v klasické disciplíně statická apnoe

Také běžně nezávodíme v hloubce. Ve čtyřech metrech je s ohledem na tlak okolní vody vyšší parciální tlak kyslíku než na hladině – tedy v hloubce je v krvi kyslíku ještě dost, ale při vynoření hrozí mnohem vyšší riziko tzv. shallow water black outu, právě z důvodu prudkého poklesu tlaku v malé hloubce – je otázka jak to dokáže závodník odhadnout. Ani nevím, zda se bez zátěže s plnými plícemi v té hloubce udržím, počítám s tím, že mě to bude tahat nahoru. O tom, že jsem extrémně zimomřivá, nemám ráda vodu v nose a mám ráda přehled o čase, se vůbec nemusíme bavit. Aspoň že nám dovolili nechat si plavky! Je mi jasné, že tento závod nevyhraju, ale určitě to bude zajímavá zkušenost a jdu do toho! Hlavně se těším na ostatní!“

Tak přijdete? Podrobnější informace o závodě najdete tady


Zpět
Komentáře

27.11.2015 18:08| Kuba V.

A jak se ve čtyřmetrové hloubce provádí buddy kontrola?

Re: Kuba V.

27.11.2015 19:05| gabka

Budou pravidelne chodit kontrolovat safety diveri a budou je sledovat tez kamery a prave jde o to, jaky ma kdo moral :)

02.12.2015 22:46| Léňa

Rozumím tomu dobře, že závodníci se nadechnou, potopí a pak se snaží držet co nejdýl dech? Že ani nikam neplavou? Takže je to prostě o vůli se trápit a čekat, že když to přepísknu, tak mě někdo vyloví a oživí? No šou to může být zajímavá, ale že by to byl sport...

Re: Léňa

03.12.2015 13:40| Gabka

Ahoj Léňo, soutěžní freediving je o tom, co dokáže člověk na jeden nádech. toto byla hodně netradiční disciplína (a mimochodem nikoho lovit ani oživovat nemuseli ;-) ) a šlo o to vyzkoušet něco neobvyklého. jinak tradiční závodní disciplíny freedivingu jsou STA (statická apnoe, kdy má závodník dutiny ve vodě, nedýchá a měří se čas), DYN (plave v bazéně na nádech s ploutvemi nebo monoploutví, měří se uplavaná vzdálenost), DNF (plave v bazéně bez ploutví) - tyto disciplíny jsou v bazéně. Pak existují hloubkové disciplíny, kdy závodník na nádech sestupuje podél lana a musí se v pořádku vynořit buď sploutvemi či monoploutví (CWT), bez ploutví (CNF), nebo ručkuje po laně (FIM). pokud ztratí kontrolu nad motorickými schopnostmi nebo vědomí a není schopen zvládnout hladinový protokol, výkon se nepočítá. dovoluji si tvrdit, že sport to je, příprava zahrnuje posilovnu, strečing, relaxaci, plavání, potápění a není to úplně nenáročné, dělat to na slušné úrovni. sport koneckonců je jakákoli kratochvíle, zábava, ve které spolu lidé soupeří. dle původní definice anglického slova sport z tuším 19. století ;-) někdo může tvrdit, že vyrážet si zuby a narážet se na manťák není sport, ale asi se shodneme, že hokej za sport považovat lze ;-) a šou to tedy byla, mi se dostala voda do dutin hned na začátku, větší hnus jsem pod vodou nezažila a podle toho můj výkon vypadal :-D ale ve finále to byla prima akce se se super lidmi a myslím, že i veřejnost si soutěže a ochutnávky freedivingu moc užila :-) přeji hezký den :-)

Související články

27.08.2015

Je freediving bezpečný? Při dodržení základních pravidel, je!

26.07.2015

Tipy na 5. červencový týden (27. 7. – 2. 8.)

23.07.2015

Poznejte další dimenzi léta: začněte s freedivingem

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 473 lidí)


Banner