REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

FollowMe – Pokrok nezastavíš, aneb stále sledován

15.10.2015 |Palonc | Voda a lodě, Běhání, Ultramaratony, Cyklistika, Orientační sporty, Extrémní závody, Běžkování, Skialpy, Freeskiing, Dogtrekking, Expedice, Ferraty

Některé závody, převážně běžecké stovky vycházející z tradice dálkových pochodů, stále používají ke kontrole absolvování trati papírové průkazky, pastelky a razítka. Je v tom jistá dávka romantičnosti, obzvláště spojená s podzimním výletem, zastávkou v hospodě a podobně.


 
I tuto oblast zasáhl pokrok a tak čím dál více závodů využívá výhod čipového měření, on-line výsledků, mezi závodníky jsou rozšířené sport testery a různě chytré hodinky, některé i s GPS modulem pro záznam trasy. Vždyť zaznamenávat trasu dnes umí i ten nejlevnější mobilní telefon.


Systém FOLLOWME šel však ještě dále, inspiroval se u velkých zahraničních závodů, kde pořadatel vybavuje závodníky GPS jednotkami a je tak jejich polohu sledovat on-line v reálném čase a tyto funkce posunul ještě dál.
 
Během léta jej mohli vidět, zpočátku ještě v experimentálním provozu, na několik závodech v ČR – nejprve jen pro pás pokusných králíků na Hostýnské Osmě (tam se ještě testovalo i umístění), v srpnu potom na Czech Adventure Race a říjnu pak systém FOLLOWME byl ke spatření na 102km TES Valachia Run a o týden později na 5 Beskydských vrcholech.

Live trackingový záznam v systému FollowMe z Valacharia v cíli. Vpravo průběžné výsledky.

 

Co tedy umí, co přináší?

 
Systém FOLLOWME umožňuje v reálném čase sledovat polohu závodníků on-line. Pro závodníky to znamená, že půjdou neustále „vidět“. Že ty davy fanynek najednou uvidí, kde ten jejich hrdina běží. Že už se blíží na Dlouhé Stráně a teď jej čeká prudký seběh dolů. Taky ale uvidí, že se na to někdo vybodl, a vzhledem k tomu, že se tečka už hodinu neodlepila z horské chaty na Šeráku, tak že už asi klopí třetí škopek stejného jména.


K TÉMATU: Rozhovor se závodíkem v Aventure Race

A pro všechny ostatní se to hodí, že ví, kdy kdo bude a tak fotografové nemusí chodit hodinu s předstihem, aby chytli čelo závodu. To se obzvláště hodilo na Valachia Run, kde čelo nasadilo pekelné tempo a na 100km závodě v horách atakovali hranici 10 hodin.

Že jsou možnosti systému daleko širší, se ukázalo na železničně-pěší poznávací hře Railtour a další využití na sebe nenechají daleko čekat – survivalové a různé bodovací závody, expediční záležitosti, teambuildingové programy, tréninkové deníky, trasy… možností je spousta, stačí se trochu zamyslet.
 

Jak to funguje technicky?

 
Tracker - kouzelná krabička, díky níž budete vždy k nalezení...

Tracker - kouzelná krabička, díky níž budete vždy k nalezení...

Systém tvoří dvě součástí – hardware a software (jak to tak chodí). Hardware tvoří GPS trackery – drobné, 60g vážicí krabičky, které mají závodníci během závodu u sebe. Nic dalšího.
 
Software, v tomto případě webová aplikace (s částí pro pořadatele závodů) zajišťuje vše ostatní. Tohle rozdělení je důležité a je to právě jedna z oblastí, kterou FOLLOWME posunuje dopředu – jednoduchost. Každý kdo běžel nějaký závod na čipech, tak si vybaví co je k tomu potřeba.


PŘEČTĚTE SI: Jak přežít Adveture Race

Pořadatel obsluhuje čipy v nějakém programu, vydá je závodníkům, na startu je koberec, u toho anténa, na mezičasech také koberec nebo jiná krabička, anténa, diesel agregát nebo kabely s elektrikou, někdy pořadatel s autem. A to pro každý mezičas. Omezení jsou zřejmá – mezičasů může být jen tolik, kolik má pořadatel či agentura lidí a mohou být jen tam, kam je možné toto vybavení dostat.

Záznam průběhu závodu AR-CZ v systému FollowMe. Barevně jsou odlišeny různé sportovní disciplíny.

Tady? Nic z toho. Závodník má tracker (krabičku) přilepenou lepicí páskou na popruh batohu a to je celé vybavení. Před závodem dostane tracker se správným číslem, pořadatel jej zapne a v cíli opět vybere. Žádné koberce, žádné dráty a žádní pořadatelé. Mezičasů tak může být neomezeně a mohou být i na těch nejnepřístupnějších místech. Mezičas na každém kopci a v každém údolí – může být.


PŘEČTĚTE SI: ME v AR: Jak jsme nekončili tam, kde jsme loni zvítězili


FOLLOWME v každém okamžiku umožňuje sledovat polohu (nejen) závodníků. Z této vypočítává a sestavuje klasické průběžné výsledky. Díky tomu jsou však průběžné výsledky odsunuty na druhou kolej a při vhodném rozmístění mezičasů se mohou stát cenným zdrojem pro pozávodní analýzu. Ale v průběhu závodu – kdo by koukal na mezičasy na daném místě, když se může podívat kde jsou závodníci právě teď? Okamžitě a přesně? Zkrátka je třeba si zvyknout, že už ani v lese nejsme sami, doba on-line přenosů je nezadržitelně tady.
 
Zbývá se jen zeptat, kdo je větší blázen – zda ten, kdo dlouhé hodiny ve dne v noci běží po horách – nebo ten kdo z pohodlí domova a práce prokrastinuje a sleduje hýbající se tečky na monitoru?

Foto: Archiv Palonc & www.follow.me.cz

Zpět
Komentáře

16.10.2015 10:47| Mical

To Ondřej Plašil: CHápu, že se ti za tracking nechce platit povinně v rámci startovného, ale jak to mají pořadatelé jinak utáhnout? Mně se třeba líbí přístup pořadatelů nočního MTBo Cyklon, kteří v propozicích sledování nabízejí, pokud si dostatečný počet závodníků připlatí 150 Kč za půjčení GPS krabičky. Když zájem nebude, sledování taky nebude. Docela mě zajímá, jak to v tomhle případě dopadne.

16.10.2015 11:10| Mikuláš

Kromě sledování reproušů na ARkách na monitoru se mi docela líbí i možnost, kterou nabízejí pořadatelé některých alpských běhů, totiž posílání sms o průběžném pořadí závodníka na číslo, kterého závodník uvedl při registraci. Něco jako Franta Novák je právě na druhé občerstvovačce, 65 km... To nemusí mít závodník ani gps přijímač, stačí, když to někdo, kdo kontroluje průběh občerstvovačkou, sype do počítače.

Re: Mikuláš

16.10.2015 11:20| Kdosi

Ovšem, to tam ta kontrola nesmí zaspat, jak se to i občas stává :D

Re: Kdosi

16.10.2015 11:27| Mikuláš

to je pravda, když spoléháš na techniku (a nebo člověka), kterej pak nefunguje, tak jseš akorát zbytečně nervózní, že ti o někom nepřišla zpráva

Re: Mikuláš

16.10.2015 15:03| Kdosi

přesně

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Horolezecký festival Český ráj 2017

Horolezecký festival Český ráj 2017

Zámek Hrubá skála a Lázně Sedmihorky

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 493 lidí)


Banner