REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Buzola se dá nosit i jinak než na krku...

01.09.2015 |Šárka | Orientační sporty

Buzolu na krk, popisy kontrol do kapsy, tkaničky jen na jeden uzel. Tak vyrazí na svůj prví závod v orientačním běh většina začátečníků. Ještě že ten čip jinam než na prst navlíknout nejde. Popisy ztratíte ještě cestou na start, tkanička se vám rozváže nejpozději cestou na dvojku a za šňůrku od buzoly se uškrtíte v nejbližším hustníku.

Neotočná buzola na levou ruku bez stupňů


Tkaničky se dají zalepit, stejně tak si můžete popisy přiizolepovat k ruce nebo oblepené přišpendlit na prsa (v případě, že nechcete investovat dvě stokoruny do popisovníku). Před uškrcením na špagátu od buzoly vás ale izolepa nezachrání.

I když dlouhá šňůrka k pověšení na krk přímo vybízí, nošení buzoly tímto způsobem je nesmysl nejen kvůli riziku oběšení, ale hlavně kvůli tomu, že na krku s ní nemůžete pořádně pracovat. Jasně, sever ukáže, ale to vám stačí leda tak v kategorii příchozích, když se chcete na rozcestí ujistit, že vyrážíte po správné cestě. Buzola by se totiž neměla používat jen v případě nouze, ale prakticky kdykoli se koukáte do mapy, abyste mohli neustále kontrolovat její správné natočení. 


Nastavit azimut otáčením kolečka. A nebo taky ne


Celkem spolehlivým způsobem jak neztratit směr při delším rovném postupu je nastavení azimutu. Je sice pravda, že v některých terénech se může vyplatit si na začátku postupu nastavit azimut klasicky otočením kolečka tak, jak to možná i vás učili na táboře: přiložit hranu buzoly ke spojnici kontrol, otočit kolečkem buzoly tak, aby čáry uvnitř kolečka byly rovnoběžné s poledníky vyznačenými na mapě, „nahnat“ střelku do chlívku otáčením s celou buzolou a pak vyrazit směrem, který buzola ukazuje a střelku udržovat v chlívku. Buzolu pak můžete mít klidně i v druhé ruce než mapu a máte jistotu, že jdete správným směrem. Otáčení kolečka ale dost zdržuje. Navíc ne vždy se hodí jít postup přímo a nastavovat si azimut během jednoho postupu několikrát by zdržovalo ještě víc.
 

ČTĚTE TAKÉ: Uzel na tkaničky, který se nerozváže

Palcovka s otočným kolečkem

Proto mnozí závodníci kolečkem neotáčejí a azimut drží jaksi nahrubo. To znamená, že buzolu mají celou dobu přiloženou na mapě a nesnaží se udržet střelku v chlívku, ale jednoduše směrem k vršku mapy.

Alternativou mezi střelkou v chlívku a azimutem nahrubo je používání buzoly s barevnými políčky a puntíky. Ta na sobě nemívá vyznačenou úhlovou stupnici (kterou mimochodem při klasickém orienťáku nepoužijete nikdy, na buzolách je tedy v podstatě ze zvyku a pro okrasu) a mnohdy s kolečkem nejde ani otáčet. Na azimuty nahrubo je ale naprosto dostačující: přiložit hranu buzoly k postupu a srovnat mapu tak, aby střelka ukazovala k vršku mapy. Výhoda oproti buzole bez barviček a puntíků je, že si můžete zapamatovat, na které barvičky a puntíky střelka ukazovala a udržovat buzolu srovnanou, i když ji nemáte přiloženou na mapě.


Na zápěstí nebo na palec


Zastánci palcovek tvrdí, že udržet buzolu na mapě je pohodlnější právě s palcovkou, i mezi reprezentanty ale najdete ty, kteří buzolu drží v ruce a její dlouhý provázek mají buď několikrát omotaný kolem zápěstí, nebo opatřeným utahovacím uzlem.
 

ČTĚTE TAKÉ: Brněnské areály pevných kontrol pro OB


Barevné buzoly s puntíky se dělají jak palcovky, tak deskovky, s neotočným kolečkem ale najdete jenom palcovky. A právě ty jsou jediné, které jsou kompatibilní vždy jen s pravou, nebo jen s levou rukou (i když, některé začátečníky by nejspíš ani nerušilo, že si ji nasadili opačně). Klasické palcovky s otočným kolečkem je totiž možné nosit na obou rukách: stačí vyšťourat drátek, který drží otočné kolečko v placce palcovky, vyjmout kolečko a drátkem ho uchytit zpátky z druhé strany.

Vyšťourat drát a vyměnitČTĚTE TAKÉ: 24h o-štafety v Německu


Tenhle fígl se mimochodem používá i pro umístění kolečka buzoly do držáku na ruku, který je vhodný k použití při lyžařském nebo bajkovém orienťáku, kdy potřebujete mít úplně volné ruce a zároveň nepotřebujete buzolu přikládat přímo na mapu, protože nepotřebujete takovou přesnost. Na survivalech ho navíc oceníte, protože buzolu už nikdy nezapomenete po odložení při převlékání nebo při čůrání. Moje palcovka takhle zůstala ležet někde uprostřed lesů nedaleko od Vyborgu...

Menší přesnost, ale volné ruce


Zpět
Komentáře

01.09.2015 08:43| Honza N.

Musim říct, že palcovka pro mě byla při orienťáku jako znovuzrození. Najednou jsem se prostě mnohem míň ztrácel a tak nějak jsem pořád věděl, kam běžim. Dokonce jsem začal stíhat lidi, o kterých jsem si myslel, že mapujou mnohem líp než já. Prostě palcovka je jedna z nejlepších investic, který můžu hobby běžec pro lepší mapování udělat.

01.09.2015 08:49| Michal T.

Pro mě byl největší přínost přesně tohle: "Buzola by se totiž neměla používat jen v případě nouze, ale prakticky kdykoli se koukáte do mapy, abyste mohli neustále kontrolovat její správné natočení." Najednou není potřeba se při každym pohledu znova hledat.

01.09.2015 08:51| Karel G.

Ještě pořád platí, že některý nejlepší orienťáci světa běhají bez buzoly?

Re: Karel G.

02.09.2015 00:03| Sim

Pro běhání bez buzoly byl známý pouze jeden finský běžec - Pasi Ikonen, který v roce 2001 vyhrál krátkou trať na MS, tady je s ním rozhovor z té doby a také zmínka, že v roce 2010 buzolu zase používat začal... http://news.worldofo.com/2011/09/01/pasi-ikonen-2001-interview-bad-development/

Re: Sim

02.09.2015 08:36| Karel G.

Dík, takže i poslední Mohykán vyměknul :-) Ale je vidět, že to jde, teda aspoň někomu...

Re: Sim

02.09.2015 11:53| Šárka

Já mám dojem, že Radovan (trenér OB repre) taky občas běhal bez buzoly, minimálně bez ní občas roznášel tréninky (což je těžší než běžet závod).

01.09.2015 23:55| Sim

Jen pro doplnění: existuje také otočná buzola bez stupňů s barevnými políčky, která může být dobrá pro běžce, kteří chtějí vyzkoušet běhat "na barvičky", ale nejsou si jistí, jestli jim nebude chybět otočné kolečko a nebo pro běžce, které chtějí obě techniky azimutu kombinovat.

Pokud plánujeme buzolu používat i na různé survivaly nebo hry v přírodě, doporučuju buzolu se stupni, protože se nám bude hodit na oblíbené úkoly, kdy je poloha dalšího bodu určena azimutem a vzdáleností...

02.09.2015 11:56| Kipp

A proč má teda normální buzola tak dlouhou šňůrku, když se nemá nosit na krku?

Re: Kipp

03.09.2015 22:37| Hop

aby se na ní dal udělat stahovací uzel

Re: Kipp

04.09.2015 08:04| Pavel B.

To je totiž turistická buzola, ne buzola pro orienťáky.

Re: Pavel Berka

04.09.2015 14:42| Šárka

To Pavel Berka: To neni pravda, někteří orienťáci s plackovou buzolou na zápěstí normálně běhaj.

07.09.2015 08:25| Lukáš S.

Neni to i o tom, jakou plackovou buzolu pořídit? Těm, co znám, trvá asi půl minuty, než se jim ustálý střelka, takže by určitě spadly spíš do kategorie turistických...

Re: Lukáš S.

07.09.2015 15:39| Šárka

Nesmíš koupit krám za 4 stovky, co ti prodaj v hudáči. Jestli s tim chceš závodit, kup si buzolu na závodech, tam ti taky poraděj.

07.09.2015 12:23| Chrrr.

Pro mě, co jsem těch pár orientačních tréninků po lamipionech běžela spíš bez buzoly než s buzolou (tu jsem si nesla v ruce, aby to nevypadalo blbě, že jako běžím bez ní, ale nepoužívala jsem ji...) je nějaká palcovka další rozměr ve Vesmíru :D

17.09.2015 12:03| TimmiSt

Proč mám udržovat střelku v chlívku? Já myslel, že stačí vybrat si nějaký výrazný objekt v dálce a za ním běžet.

Re: TimmiSt

17.09.2015 12:08| Šárka

Třeba v hustníku nevidíš moc daleko. Taky musíš koukat pod nohy, a tak sledovat nějaký jen malinko výrazný strom někde v dálce se moc nedá. Do mapy musíš stejně koukat furt a sledovat, jestli je střelka v chlívku, je tak jednodušší.

Související zážitky

Pražský parkový survival v Brdech

Pražský parkový survival v Brdech

Mníšek pod Brdy, Brdy, Dobříš

90

%

90

%

Czech Adventure Race 2016

Czech Adventure Race 2016

Šumava, Plzeňský kraj, Czech Republic

100

%

100

%

Související články

21.12.2017

Dopřejte tělu odpočinek – fyzický i psychický – naučte se relaxovat

11.09.2016

Trať Wenger Czech Adventure Race stihli vítězové za 50 hodin

08.09.2016

Souboj na tři dny a tři noci o titul Mistra republiky

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 493 lidí)


Banner