REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Je freediving bezpečný? Při dodržení základních pravidel, je!

27.08.2015 |Gabka | Freediving

Nedávno zemřela jedna z nejlepších a nejzkušenějších freediverek na světě, držitelka řady medailí a světových rekordů, a to u „obyčejného“ rekreačního ponoru s kamarády. Dostávám řadu otázek, jestli jsem ji znala, co se stalo a zda je freediving nebezpečný sport.
 

Natalia Molchanova se vynořuje ve společnosti několika jistících potápěčů
Foto: Daan Verhoeven


Natalia Molchanova byla nejen skvělá závodnice, ale především úžasný člověk. Pro mě byla nejen soupeřkou v disciplíně statická apnoe, ale především obrovskou inspirací. Byla důkazem toho, že i žena po čtyřicítce i padesátce může podávat špičkové výkony. I když byla dlouhodobě nejlepší ve všech disciplínách závodního freedivingu, neprojevovala žádné manýry typu „já jsem mistryně světa a kdo je víc?“…
 

Pokud měl někdy někdo pocit, že je odtažitá, bylo to kvůli jazykové bariéře. Milovala přírodu, plavání, potápění, děti, zvířata… Koukněte na video, jak na nádech vymotala mantu z rybářské sítě. Po svém výkonu v kvalifikaci na MS si všimla nějakého topícího se hmyzáka, opatrně ho vytáhla, ofoukla, počkala, až mu oschnou křídla a počkala, až odletí. Až pak vylezla z vody. Myslím, že to docela vystihuje to, jaká byla. Opravdu se o své okolí zajímala a starala. Celou freediverskou komunitu tedy naprosto šokovala zpráva o jejím zmizení, ke kterému došlo 2. srpna 2015.
 

 

Co se stalo?

 
Pátrání bylo ukončeno 7. 8. 2015 s tím, že její tělo nebylo nalezeno. Těžko tedy říct co se stalo (nějaké vodítko by mohla snad dát pitva a údaje z potápěčského počítače). Dle informací na sociálních sítích údajně učila nějaké začátečníky (u bójky s lanem) a sama nebyla připoutána k lanu úvazkem. To koneckonců ani instruktoři nebývají, protože sestupují spolu se svými studenty a jistí je, dva úvazky by se mohly zamotat. Údajně si snad dělala nějaké hlubší ponory v pauzách, ale zřejmě nepouštěla hlouběji lano a šla dolů bez ploutví a nejištěná úvazkem. Její osobní (a světový) rekord v disciplíně konstantní váha bez ploutví byl 71 m. Na té lokalitě měla být výrazně menší hloubka, ale zato silnější proudy.


K TÉMATU: Poznejte další dimenzi léta: začněte s freedivingem

Nechci se pouštět do spekulací o tom, co se stalo. To neví nikdo. Podle informací na sociálních sítích se snad měla na pár okamžiků vynořit cca 60 metrů od místa zanoření a pak opět zmizet pod hladinou. Je možné, že ji vzal proud a ona s ním bojovala, zvládla se ještě dostat na hladinu, ale po vynoření ztratila vědomí, vydechla a pokud byla vyvážená na mělké ponory, mohla být po výdechu mírně negativní a klesat… Mohlo to tak být, ale mohlo to být i úplně jinak. Jisté je jen to, že moře bude vždycky silnější než člověk a že jsme ztratili výbornou závodnici a báječnou osobu.  
 

Natalia na závodě – připoutána k lanu úvazkem, z hladiny ji sleduje jistící potápěč. Až se bude vynořovat, půjde jí naproti
Foto: Daan Verhoeven (www.daanverhoeven.com)


Je tedy freediving nebezpečný?

 
Freediving za nebezpečný sport nepovažuji. Každá lidská činnost nese jistá rizika. Při freedivingu zadržujete dech a upíráte tak tělu jednu z jeho základních potřeb – dýchání. Tréninkem se dá dosáhnout toho, že zvětšíte hloubku a prodloužíte čas, který dokážete strávit pod vodou na jeden nádech. Samozřejmě musíte mít respekt a pokoru, a potápět se na pohodu, pomalu, postupně chodit hlouběji, trávit delší dobu pod vodou. Vlivem tlaku okolní vody máte v hloubce vyšší parciální tlak kyslíku v krvi a tkáních. Tedy tělo v hloubce ještě tolik nevnímá, že mu chybí kyslík. Když se ale vynořujete, prudce klesá tlak okolní vody, a tím i parciální tlak kyslíku v krvi a tkáních. Pokud neodhadnete, kdy se vynořit, nebo před ponorem hyperventilujete, rikujete při potápění ve volné vodě tzv. shallow water blackoutu – potápěč ztratí vědomí na hladině nebo v malé hloubce. Když je u vás parťák, prostě vám sundá masku, foukne do obličeje, případně křikne „Dýchej!“ a během pár vteřin opět „naskočíte“. Po ztrátě vědomí ale dochází k uvolnění zádrže dechu, a jakmile se tělo znovu nadechne, ve vodě prostě vdechne vodu a dochází k tonutí.
 

Zásady bezpečnosti

 
Stejně jako u přístrojového potápění je tzv. buddy systém nezbytným předpokladem bezpečnosti. Pokud se zanoříte na nádech, musí vás někdo hlídat. NIKDY se nesmíte potápět sami, musíte dodržovat těsný „buddy“ systém – tedy kontakt a komunikaci s partnerem ve vodě během ponorů. Nesmíte se zanořovat na nádech společně. Jeden čeká na hladině a sleduje druhého, který se potápí, pak vyčká u buddyho nejméně 30 sekund po jeho vynoření. Důležité je NEPŘECEŇOVAT sám sebe (nejhorší je domněnka – „vždyť dělám jen krátké relaxační ponory…“). A co se týče výstroje, platí, že šnorchl nesmí být v ústech během ponoru a dále je třeba být vždy správně vyvážen. To platí především ve volné vodě, ale i na bazéně. Fascinuje mě, kolik lidí projde kurzem, zná rizika, ale pak si třeba na bazéně zkouší maximálky bez dozoru… Tuhle jsem potkala sólistu freedivera na studeném hlubokém českém lomu… Ale jsou dospělí a zakázat jim to nemůžete…
 

Kouč a závodník při přípravě na výkon ve statické apnoi. Komunikace a signalizace jsou předem dohodnuty. Kouč sleduje závodníka i v momentech, kdy nemá dutiny pod vodou


12 pravidel bezpečného potápění na nádech podle AIDA

 
AIDA Czech Republic z.s., která je národní organizací AIDA International (Mezinárodní asociace pro rozvoj freedivingu), publikovala před lety následující návrh pravidel bezpečného potápění na nádech. Každý by měl:
 
1. Vědět a respektovat, že se nikdy nebudu potápět bez přímého zajištění minimálně jedním jistícím potápěčem. Toto platí pro každý ponor a pro každou lokalitu – volná voda, bazén, atd. Taktéž bych měl/-a každý ponor plánovat společně s jistící osobou/-ami, a to zejména komunikaci, krizové situace a jejich řešení apod.
 
2. Vědět a respektovat, že potápěčská výstroj musí být funkční a účelná pro plánovaný ponor/-y. Jsem povinen/povinna si svou výstroj před ponorem překontrolovat, ověřit její funkčnost a být s ní dostatečně obeznámen/-a.
 
Foto: Daan Verhoeven (www.daanverhoeven.com)

Foto: Daan Verhoeven (www.daanverhoeven.com)

3. Vědět a respektovat, že se důrazně doporučuje ukončit potápění pro daný den, pokud jsem utrpěl ztrátu vědomí (tzv. blackout) nebo ztrátu kontroly nad motorickou činností (tzv. sambu).
 
4. Průběžně udržovat své potápěčské dovednosti, fyzickou i psychickou kondici, a tak předcházet potápěčským nehodám. A to zejména procvičováním naučených technik a dalším sebevzděláváním v oblasti freedivingu, nejlépe pod odborným vedením a v kontrolovaném prostředí.
 
5. Být obeznámen se svým zdravotním stavem a nepřeceňovat své síly.
 
6. Vědět a respektovat, že se freediving důrazně nedoporučuje potápěčům, jejichž fyzické či psychické schopnosti jsou sníženy nemocí, požitím alkoholu nebo drog, únavou apod.
 
7. Být podrobně obeznámen s lokalitou ponoru/-ů.
 
8. Vědět a respektovat, že se volným potápěčům důrazně nedoporučuje freediving v jeskyních, vracích, pod ledem nebo jiných prostorách s omezenou možností přímého výstupu k hladině bez perfektního bezpečného zajištění a znalosti lokality.
 
9. Vědět a respektovat, že se důrazně doporučuje být vybaven tak, abych měl/-a neustálý přehled o hloubce, ve které se právě nacházím a limitoval/-a čas i hloubku ponoru dle svých schopností a zkušeností.


PŘEČTĚTE SI: Bezpečnost až na prvním místě

10. Vědět a respektovat, že bych měl/-a být vyvážen/-a tak, abych i při plném výdechu ploval/-a na hladině. Jakýkoliv použitý zátěžový systém bych měl/-a mít snadno rozepnutelný a odhoditelný jediným pohybem jedné ruky.
 
11. Vědět, respektovat a dodržovat dostatečné povrchové intervaly mezi jednotlivými ponory.
 
12. Vědět a respektovat, že se doporučuje být obeznámen s místními regulemi a předpisy o potápění a freedivingu v dané lokalitě.
 

Závěrem


Když srovnám dostupné info o zmizení Natalie a výše uvedená pravidla, mrazí mě. Přesto jsem přesvědčena, že freediving je bezpečný sport, pokud dodržujete pravidla bezpečnosti. Budu ráda, pokud tento článek inspiruje k zamyšlení ty, kdož na výše uvedená pravidla kašlali.
 
Téma bezpečnosti freedivingu tímto určitě není zcela vyčerpáno, celá řada dalších pravidel platí pro závodní freediving a klade nemalé nároky na organizátory soutěží.
 
Gabka

Foto: Daan Verhoeven: www.daanverhoeven.com, Orestis Dagonakis
 
 

Zpět
Komentáře

27.08.2015 08:45| Pájha

O tomhle nehezkém příběhu jsem cosi zaslech, ale jsem rád, že mi to někdo vysvětlil, jak se tohle může stát... :(
A jak poznám, že mě proud někam unáší? Měla Natalii nějakou šanci se sama zachránit?

Re: Pájha

27.08.2015 10:22| Gabka

pokud máš referenci (útes, dno) tak snos proudem celkem jasně vidíš. pokud jsi ve volné vodě, tak to nevidíš, ale můžeš cítit silný proud při plavání, nebo to vidíš, když vydechneš, kam jdou bubliny. pokud ztratila vědomí, bez buddyho mohla těžko něco dělat.

27.08.2015 08:48| Dan

Jak by mohla dát pitva nějaké vodítko, když tělo nebylo nalezeno??

Re: Dan

27.08.2015 10:18| Gabka

no právě píšu, že těžko říct, co se stalo, a myslela jsem tím, kdyby bylo tělo, mohla by pitva dát nějaké vodítko, takhle nevíme. pokud jsem to nenapsala dost jasně, omlouvám se.

31.08.2015 15:22| Standa D.

Ono je to asi o tom, že zkušený člověk zná svoje limity a může si dovolit některá pravidla ohýbat nebo ignorovat. 100% bezpečná aktivita neexistuje a smůlu může mít začátečník i profík :-(

Re: Standa D.

01.09.2015 09:50| Gabka

no každý den máme jiné tělo - jiné množství stresu v práci, něco jiného jsme snědli a vypili, mění se rychlost metabolismu a spotřeba kyslíku. i když si myslíme, že známe limity, může se objevit něco, co nás překvapí. takže bez jištění a buddyho, který skutečně jistí, ani ránu... bez ohledu na to, zda jsem začátečník nebo mistr světa.

01.09.2015 09:00| Pavel

Když srovnám počet mrtvých freediverů s počtem mrtvých cyklistů, tak mi i po hrubém srovnání velikosti obou skupin vychází, že freedivng je až na extrémní pokusy se závažím pořád ještě poměrně bezpečný sport. Zato na kolo bych pak radši skoro nevlez.

Re: Pavel

01.09.2015 09:53| Gabka

myslím, že se to nedá úplně srovnánat, určitě je mnohem větší počet cyklistů než freediverů. i ty extrémnější pokusy mohou být bezpečné, pokud je bezpečnost zajištěna a máte kolem sebe perfektně sehraný tým, který přesně ví, co má dělat. jinak kolo jsem před lety postavila k popelnici ;-)

Související články

27.11.2015

Bazénový freediving v Praze pro elitu i veřejnost

26.07.2015

Tipy na 5. červencový týden (27. 7. – 2. 8.)

23.07.2015

Poznejte další dimenzi léta: začněte s freedivingem

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 493 lidí)


Banner