REGISTROVAT

Souhlas s podmínkami. Registrovat firmu, akci...

Outfanatic.com

Outfanatic tě propojí s dobrými lidmi
a zážitky tě dostanou častěji do přírody.

Outfanatic.com

Staňte se součástí komunity nadšenců
do sportu v přírodě, najděte si parťáky
a užijte si sportování naplno.

Začněte den s Outfanatic.com
Zpět

Jak rozhýbat ztuhlé prsty a nárt na noze?

05.08.2015 |Martina Chrrr. | Voda a lodě, Běhání, Cyklistika, Turistika a treking, Extrémní závody, Běžkování

Sotva jsme nakousli techniku běhání, rozvedla se zajímavá diskuze, kde padlo několik nápadů na další témata článků. Za to jsem velice ráda, a tak se vás budu snažit vyslyšet a uspokojit. Tentokrát se společně zkusíme mrknout, jak dosáhnout uvolnění a posléze i rozhýbání prstíků na nohách. Bez toho se dobře opravdu neběhá…
 

RTG snímek nohy
Zdroj: www.sk.wikipedia.org


 
Noha, chápejme od kotníku dolů, je většinou lidí tak nějak opomíjená. Je tam kdesi dole u země, na okraji těla. Holky si na nich ještě nalakují nehty, kluci je většinou „obrousí“ o kámen v rybníce. Jenže noha je strašně důležitá část těla a my bychom jí měli věnovat patřičnou pozornost.
 

Proč je noha tak důležitá?

 
Reflexiologie nohy (jak se naše orgány promítají do plosek)<br>Zdroj: www.webreal.cz

Reflexiologie nohy (jak se naše orgány promítají do plosek)
Zdroj: www.webreal.cz

Právě proto, že je tam dole u země.  Nejenže nás celé nese. Není to zajímavá představa, že vlastně ta ťapka v rozměru asi 350 cm2 unese skoro 2 m vysoký „stožár“, který váží 80 kg a mnohdy i víc? Navíc na téhle malé ploše se nachází nespočet nervových zakončení a energetických center (čaker) celého těla i všech orgánů a právě tudy do nás proudí zemská energie a naopak skrze ťapky jsme tzv. ukotvení k Zemi.
 
Žijeme v moderním světě, kde nosit boty je přirozenou věcí. Jsou tací, kteří se rozhodli jít proti proudu a snaží se „vrátit na stromy“ a chodit buď úplně bosí anebo aspoň v tzv. minimalistických botách. Jenže když budeme chodit po dlažbě a asfaltu,tak si nijak výrazně nepomůžeme, a ještě budeme vypadat jako blázni. Navíc nemluvím o nepraktičnosti v případě, že přijdeme k někomu domů na návštěvu… V minimalistických je to už s praktičností lepší, nicméně asfalt měst moc podnětů pro správnou funkci nohy nedává.


K TÉMATU: Bosky anebo obutý?
 
Zkrátka a dobře, asi bude lepší, když budeme dál nosit naše oblíbené boty a stejně jako každý večer protahujeme svaly a mobilizujeme klouby celého těla, protáhneme a zmobilizujeme svalíky a kloubky na ťapkách.
 

Spousta svalů, kostí, šlach a kloubů

 
Anatomická stavba nohy<br>Zdroj: www.sk.wikipedia.org

Anatomická stavba nohy
Zdroj: www.sk.wikipedia.org

Stavba nohy je složitá, od přírody dokonalá. Avšak v botách degeneruje, i když výrobci se snaží… Chodidlo se skládá z 26 kostí, které jsou spojeny silnými vazy a svaly. Pokud svaly ochabnou, noha ztrácí svůj původní tvar a jsou z toho potíže různého typu. Od bolestivého borcení nožní klenby (příčné ale i podélné) až po bolesti zad, páteře apod.
 

K PŘEČTENÍ: Treking naboso

Klenby nohy existují díky silným svalům nohy, tudíž pokud tyto svaly ochabnou, dojde k již zmiňovanému borcení. Takže stejně jako jinde na těle musíme i nohu jak posilovat tak protahovat.
 

Cvičme v rytme kanceláře

 
Možná vám to přijde až moc jednoduché, ale nohu můžete procvičovat i v kanceláři, když sedíte u PC. Nasbírejte si kaštánky anebo hladké oblázky do krabice od bot a v tom se nohama „rochněte“. Mějte nohy na nich jen položené, zavrtávejte je dovnitř anebo se snažte kamínek nebo kaštánek z krabice vyndat (vzít ho mezi palec a ukazováček a bříško chodidla). V bedýnce s kaštánky můžete i třeba stát při čištění zubů.


PŘEČTĚTE SI: Jak na kompenzační cvičení

Pod kancelářský stůl si ale můžete hodit nějakou balanční čočku. Ty jsou většinou z jedné strany masážní, tak když na ní budete mít nohy a různě s nimi čočku protlačovat, opět posilujete svaly nohy. A pak se na čočku můžete na chvilku posadit, abyste posílili i tzv. vnitřní jednotku těla. Anebo si můžete nohu masírovat masážním ježkem. Stačí po něm ťapkou jezdit tam a zpět.
 
Píďalkujte: skvělé cvičení je tzv. „píďalka“. Posunujte nohu jen pomocí krčení a natahování prstů. Přesně tak jak to housenky, píďalky apod. zvířátka dělají.

Sundejte boty a měňte obutí

 
Je léto, teplo a čas dovolených. Sundejte boty! Vybírejte si ale vhodné prostředí, pro nezvyklou nohu bezpečné. Ideální jsou písečné pláže – choďte běhat bosí, Nebo si výklus po tréninku naplánujte k fotbalovému hřišti a posledních 10 min klusejte po něm bosky. Choďte bosí po zahradě.


MOHLO BY ZAJÍMAT: Je běh v botách jako sex s kondomem?

Taková ranní bosí procházka po pláži...
Zdroj: www-pixabay.com

 
Střídejte boty, protože každá bota drží nohu jinak, je jinak krojená atp. a to je spousta nových podnětů pro vaše nohy. Slečny si občas vezmou podpatky, ale s jejich výškou to nepřehánějte. 20 cm taky úplně ideální pro vaši nohu není. Ale okolo 5, super změna, na kterou noha musí reagovat svým zpevněním. A taky se nevyhýbejte sandálům. Tím že nemáte nohu z boku ani z vrchu zpevněnou, musí se svaly snažit, aby vám nevyjela do strany z boty, a už zase posilujeme.

Večerní session

 
Při koukání na televizi anebo na závěr večerního protahování protáhněte, pro masírujte taky i své ťapky. Pěkně je proberte prsty. Nemusíte být studovaný masér, abyste tohle nezvládli.

Protáhněte nárt: Vezměte si nohu do obou rukou (pata opřená o podložku) a zabalte ji jako vějíř. Prsty tlačíte plosku nahoru a kraje nohy palci tlačíte ven a dolů.
 
Palci pořádně „prohmátněte“ chodidlo. Tam, kde vedou šlachy moc netlačte, to sami ucítíte, kde to není příjemné. Pomozte si kloubky ruky. Pěkně celou plochu ťapky si takhle prohmátněte. Nezapomeňte na prstíky. Uvolněte je. Že křupou? To se stává, bloky je potřeba uvolnit. Nehty si „popíchejte“ na koncích prstů, i tady je spousta nervových zakončení, která je dobré stimulovat.
 

Zajímavá protahovací sestava nohy z dílny ČOS
 
TIP: Domluvte se doma s druhou polovičkou, že si budete navečer masírovat ťapky navzájem. Nejen, že se vám uvolní noha, ale ještě se svým protějškem hezky sblížíte...
 
 
 

Zpět
Komentáře

05.08.2015 12:08| Honza P.

Rozhýbání nohy je někdy běh na pořádně dlouho trať. Já trénoval ohýbání klenby na levé noze půl roku, než svaly začaly reagovat. A pak to šlo ráz na ráz.

Re: Honza P.

05.08.2015 13:34| Chrrr.

Jj, naučit pracovat malé a vnitřní svaly ve správném režimu není jednoduché a dost často to trvá docela dlouho. Pak to ale jde velice rychle :)

05.08.2015 13:48| Nika

Teda moc si nedokážu představit sedět v kanceláři s nohama v bedýnce plný kaštanů :-) Moje zkušenost ale je, že pravidelný cvičení pár minut denně se vyplácí, jen je dobré si dát jasné cíle, třeba právě ohnout klenbu chodila, naučit se roztáhnout prsty na nohou od sebe apod. Cvičení, které nikam nevede, totiž většinu lidí baví tak tři dny :-)

Re: Nika

05.08.2015 13:51| Standa D.

Asi jde o to, v jaký kanceláři sedíš. Třeba ve státní správě nebo někde v ústavu úplně v pohodě :)

Re: Nika

05.08.2015 14:02| Chrrr.

Tak vždycky je to o nějakým cíli. Asi jako celej život a všechno sportování...

05.08.2015 14:52| Kuba V.

Já nejraději chodím naboso v lese. Na zahradě totiž dochází ke konfliktům se včelami a následnému ublížení na obouch stranách.

Jo a Marťo neměla bys tam i nějakej super tip jak zahojit zlomeninu metatarzu do čtrnácti dnů?

Re: Kuba V.

05.08.2015 15:18| Chrrr.

Jj, včeličky jsou nezbedy, ale nějakým záhadným způsobem se mi jim daří úspěšně vyhýbat, možná dost dupu :D Úplně nejvíc miluju, chození bosky za sekačkou - jen pak je horší jít domů, to rovnou do vany a po čtyřech :D


K tomu metatarzu... Jakoo, věděla bych, ale bojím se, že zaprvé na mě budete koukat jako na blázna a za druhé to v naší společnosti asi nebude úplně fungovat, nicméně jdu s kůží na trh :D Sežeň si knížku "Poselství od protinožců" a tak asi ve 2/3 je takový případ vyléčen za den. Jinak bych to asi teď nechala co nejvíc v klidu, a na pohyb to tapovala kinesiotapem. Ještě by taky možná akupunktura mohla pomoct...

Re: Martina Chrástková

05.08.2015 20:26| Kuba V.

Hm tak to zní zajímavě. Já se takovým věcem rozhodně nebráním. Zatím to potírám jen levandulí.

Re: Kuba Vondrášek

05.08.2015 20:34| Chrrr.

Levandulí? To aby Ti ta noha víc voněla?? :D
Kdyžtak si vezmi aspoň kostival, kup si sušený v lékárně a uděl z toho hustej odvar a tím to potírej (i když to je asi spíš víc na nějaký záněty)..
Noo, a taky dlabej Vápník, hořčík a hodně antioxidanty (zelený čaj, mladý ječmen, med, mandle, atd...)
http://www.outfanatic.com/clanek-871-Co-jist-a-co-nejist-that-is-the-question-Antioxidanty-zlepsi-vykonnost-organismu

Re: Martina Chrástková

05.08.2015 20:39| Kuba V.

JJ je to nějakej 100% výtažek z levandule, trochu kyselinka. Prej je to vhodný na zpáleniny odřeniny puchýře, dokonce to prý zahojí i staré jizvy (asi ne ty na duši :-D) no a prej to urychlí i hojení tý zlomeniny. Nějak to přiláká bílé krvinky či co. Prostě taková živá voda.

Re: Kuba Vondrášek

05.08.2015 21:42| Chrrr.

Tak to když je to živá voda, tak to potom jooo :)

Související zážitky

Adrenalin Challenge Race 2018

Adrenalin Challenge Race 2018

Děčín, Smetanovo nábřeží pod zámkem

100

%

100

%

Související články

13.03.2018

Jak zlepšit výkon při dlouhém závodě? Správnou hydratací!

08.02.2018

Jak na kolo v zimě: 2. díl – oblečení a doplňky

08.02.2018

Outdoorová móda ve městě vs. podpatky v horách

Zpět

Hledat

Kdo je na Outfanatic.com (3 493 lidí)


Banner